Chińczycy kupią Globalfoundries?

| Technologia
Globalfoundries

W mediach pojawiły się pogłoski, jakoby Chińczycy mieli przejąć część lub całość Globalfoundries. Przypomnijmy, że firma ta powstała z wydziału produkcyjnego AMD zakupionego przez fundusz Mubdala Development z Abu Zabi. Teraz pojawiły się informacje, jakoby fundusz chciał się pozbyć producenta układów scalonych, a zainteresowany ma być podobno Hua Capital Management. Państwo Środka chce zbudować własny przemysł półprzewodnikowy i uniezależnić się od firm spoza Chin. Niedawno informowaliśmy, że państwowa firma Tsinghua Unigroup prowadzi rozmowy w sprawie zakupu mniejszościowego pakietu akcji w jednej z amerykańskich firm produkujących półprzewodniki. Wcześniej próbowała ona przejąć Microna.

To, co nie udaje się Chińczykom w odniesieniu do firm z USA, może udać się w przypadku przedsiębiorstw, których właściciele pochodzą z innych krajów.

Przed laty Abu Zabi chciało budować swoje półprzewodnikowe imperium. W ostatnim czasie ceny ropy spadły jednak tak bardzo, że najprawdopodobniej zrezygnowano z tych planów. W efekcie np. projekt budowy fabryki układów scalonych w Abu Zabi odłożono na czas nieokreślony.

Wobec takiego rozwoju sytuacji pogłoski o sprzedaży Globalfoundries nie są pozbawione podstaw. Globalfoundries może być obecnie warte 15-20 miliardów dolarów. Czas pokaże, czy firma zostanie sprzedana i czy rzeczywiście nowym właścicielem zostanie Hua capital management.

Globalfoundries Chiny Abu Zabi