Globalfoundries widzi szansę w rynku motoryzacyjnym

| Technologia
Globalfoundries

Globalfoundries zdecydowanie wchodzi na błyskawicznie rozwijający się rynek układów scalonych dla przemysłu motoryzacyjnego, którego wartość w 2023 roku ma osiągnąć 54 miliardy dolarów. Jest on napędzany szybkim rozwojem samochodów elektrycznych, pojazdów autonomicznych i dronów. Na potrzeby tego rynku w Fab1 w Dreźnie powstała platforma technologiczna AutoPro, która ma produkować układy scalone dla samochodów.

W ramach nowej platformy wykorzystywane są procesy FD-SOI, SiGe, CMOS i FinFET, oferuje ona też projektowanie układów ASIC. Globalfoundries ma nadzieję, że dzięki lokalizacji fabryki łato zdobędzie klientów w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym, zarów wśród samych producentów samochodów, jak i wśród dostawców części jak Continental czy Bosch. Nadzieje są o tyle uzasadnione, że Globalfoundries już nawiązało współpracę z dostawcami mikrokontrolerów, którzy otrzymują zlecenia od 4 z 5 największych producentów samochodów.

Tymczasem ze statystyk firmy analitycznej IC Insights wynika, że do przemysłu samochodowego trafia obecnie już 10 proc. wszystkich produkowanych układów scalonych. Ustępuje on pod tym względem jedynie smartfonom (25-30 proc. rynku układów scalonych) oraz pecetom (15-20 proc. rynku). Urządzenia takie serwery, telewizory, urządzenia Internet of Things, konsole do gier mają po 5 procent rynku.

Globalfoundries układ scalony rynek motoryzacyjny