Najdroższy lek świata wycofany z obiegu

| Medycyna
sparktography

Najdroższy na świecie lek zostaje wycofany z obrotu. Terapia genetyczna Glybera została opracowana przez firmę uniQure z Amsterdamu i w 2012 roku zyskała pięcioletnią akceptację na terenie Unii Europejskiej. Lek miał radzić sobie z rzadkim wrodzonym niedoborem lipazy lipoproteinowej (LPDP). Jego pojedyncza dawka kosztowała 1 milion euro.

W ciągu ostatnich pięciu lat tylko jeden pacjent zdecydował się na kosztowne leczenie. Jako, że liczba osób cierpiących na jest niewielka, a firma nie widzi szans na sprzedaż większych ilości leku, przedsiębiorstwo zdecydowało, że nie będzie starało się o ponowną rejestrację. Glybera będzie więc dostępna na terenie UE do 25 października. W USA lek nie został zarejestrowany.
Eksperci mówią, że decyzja o wycofaniu leku pozwoli na zaoszczędzenie uniQure 2 milionów euro rocznie, dzięki czemu firma będzie mogła skupić się na pracach nad innymi terapiami genowymi.

Na razie trudno stwierdzić, w jaki sposób komercyjna porażka Glybery wpłynie na rynek terapii genowych. Naukowcy pracują nad takimi terapiami od około 30 lat, ale dopiero ostatnio pojawiła się szansa, że tego typu leki zaczną trafiać na rynek. Glybera była pierwszą tego typu metodą lecznia zaaprobowaną na terenie UE. W USA dotychczas nie dopuszczono żadnej terapii genowej. Na szczęście inwestorzy są coraz bardziej zainteresowani terapiami genowymi, jest więc nadzieja, że pomimo porażki Glybery nie zabraknie pieniędzy na rozwój nowoczesnych leków.

Glybera uniQure terapia genowa wrodzony niedobór lipazy lipoproteinowej