Google inwestuje w podmorski kabel

| Ciekawostki
photosteve101, CC (http://www.planetofsuccess.com/blog/)

Google dołączyło do pięciu azjatyckich firm telekomunikacyjnych, które zamierzają położyć podwodne kable łączące USA i Japonię. System światłowodowy „Faster” będzie miał początkowo przepustowość 60 terabitów na sekundę. Jego uruchomienie zostało zaplanowane na drugą połowę 2016 roku. Połączy on wielkie ośrodki Zachodniego Wybrzeża – Los Angeles, San Francisco, Portland i Seattle – z japońskimi miastami Chikura i Shima, skąd sygnał będzie rozprowadzany po całej Japonii oraz w kierunku Azji.

„Faster” będzie kosztował 300 milionów dolarów, a pieniądze wyłożą Google, China Mobile International, China Telecom Global, malezyjski Global Transit, japońskie KDDI oraz singapurskie SingTel. W stworzenie systemu zaangażowany jest też japoński NEC i wiele innych firm.

Na nowych połączeniach zyska cały świat, a ich beneficjentem będzie też Google, gdyż kable połączą jego centra bazodanowe w USA i Azji. To nie pierwsza tego typu inwestycja Google'a. W 2010 roku uruchomiono łącze Unity, w które również zainwestował Google. Chcemy, by nasze produkty działały szybko i stabilnie, a to wymaga gigantycznej infrastruktury, która połączy czy to ponad miliard urządzeń z Androidem czy to developerów tworzących dla Google Cloud Platform - oświadczył wyszukiwarkowy gigant.

Tradycyjnie w podmorskie kable inwestowały wyłącznie firmy telekomunikacyjne. Jednak wraz z rozwojem internetu coraz więcej przedsiębiorstw widzi swój interes w rozwoju ogólnoświatowej infrastruktury. Przed dwoma laty Facebook zainwestował 450 milionów dolarów w azjatyckie konsorcjum, które buduje podmorską infrastrukturę łączącą kraje Azji, a Microsoft prowadzi podobno rozmowy, których celem ma być udział koncernu w stworzeniu systemu telekomunikacyjnego pomiędzy Chinami, Koreą Południową, Japonią i USA.

Google Faster infrastruktura kabel podmorski