Po naszemu

| Technologia

Od wczoraj, 5 października, polscy użytkownicy telefonów komórkowych mają stały dostęp do poczty Gmail.

Chcąc skorzystać z poczty Gmail należy otworzyć stronę http://gmail.com/ w przeglądarce internetowej w telefonie i zalogować się jak na komputerze. Ponieważ urządzenia mobilne różnią się między sobą, Gmail automatycznie optymalizuje interfejs w zależności od telefonu.

Google oferuje usługę Gmail dla urządzeń mobilnych bez żadnych opłat. Działa ona w większości telefonów z obsługą Internetu, jednak użytkownicy powinni sprawdzić u swoich operatorów, czy w taryfie za przesyłanie danych występują dodatkowe opłaty za dostęp do Internetu.

Interfejs usługi Gmail w technologii XHTML został uruchomiony w amerykańskiej wersji językowej 15 grudnia 2005 r. Pierwszy etap międzynarodowego rozwoju usługi rozpoczął się od przygotowania kompletnej lokalizacji interfejsu w 10 językach. Obecnie Google wprowadza kolejne 22 języki: bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, grecki, hinduski, islandzki, kataloński, litewski, łotewski, polski, rumuński, serbski, słowacki, słoweński, szwedzki, tagalski, tajski, ukraiński, wietnamski i węgierski.

Interfejs na stronie logowania zależy od ustawień języka w telefonie komórkowym użytkownika. Jeśli język telefonu komórkowego nie jest obsługiwany, wówczas uruchamia się domyślny interfejs amerykański.

Usługa działa z większością urządzeń przenośnych, na których można uruchomić przeglądarkę mobilną XHTML z obsługą SSL i plików cookie.

Google Gmail telefon komórkowy