Google stawia na Słońce

| Technologia
Recurrent Energy

Google coraz bardziej angażuje się w przemysł energii odnawialnej. Koncern ogłosił właśnie, że zainwestuje 80 milionów dolarów w budowę sześciu kolejnych farm słonecznych. Dotychczas firma zainwestowała miliard USD z elektrownie słoneczne i wiatrowe. Jak zapewnia, inwestycje te dają "atrakcyjny zwrot".

Teraz wraz z firmą KRK (Kohlberg Kravis Roberts & Comp. L.P.) wyszukiwarkowy koncern zbuduje sześć farm. Inwestycja pochłonie w sumie 400 milionów dolarów. Tyle będzie kosztowało stworzenie zakładów o łącznej mocy szczytowej 132 MW, które dostarczą odbiorcom 106 MW. Wystarczy to do zasilenia 17 000 gospodarstw domowych. Elektrownie powstaną w Kalifornii i Arizonie. Inwestorzy mają niezwykle ambitne plany. Chcą, by rozpoczęły one pracę już w przyszłym roku.

Farmy zbuduje należąca do japońskiego Sharpa firma Recurrent Energy. Sharp to największy japoński i szósty na świecie producent ogniw fotowoltaicznych. W roku 2012 firma sprzedała ogniwa o łącznej mocy 1 GW, a w roku bieżącym jej sprzedaż wzrosła o niemal 81%. Już 12,6% przychodów japońskiego koncernu pochodzi z rynku energetyki słonecznej.

W ubiegłym roku Google zainwestowało 200 milionów dolarów w farmę wiatrową o mocy 161 MW, która stoi w Oldham County w Teksasie. Dwa lata temu firma przeznaczyła 280 milionów USD na stworzenie funduszu, dzięki któremu dostawca systemów do produkcji energii słonecznej - SolarCity - mógł zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów indywidualnych.
Po wybudowaniu farm w Arizonie i Kalifornii łączna moc energii odnawialnej produkowanej m.in. dzięki inwestycjom Google'a wyniesie 2 GW.

Google, obok Apple'a i Microsoftu, to jeden z wielkich koncernów technologicznych, który sam w coraz większym stopniu korzysta z niekonwencjonalnych źródeł energii. Już 20% energii zużywanej przez Google'a pochodzi ze Słońca. Energetyka słoneczna to druga, po gazowej, najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu energetycznego w USA. Z odnawialnych źródeł energii korzystają też m.in. Intel, Walmart, Kiea, Toyota, Lockheed Martin czy FedEx. Obecnie na terenie USA produkowanych jest 6,4 GW energii słonecznej. W bieżącym roku liczba nowy instalacji ma być większa niż w latach poprzednich. Rozwija się też energetyka wiatrowa, z której Amerykanie pozyskują już 47 GW. Dla porównania, łączna moc polskich elektrowni i innych systemów produkcji energii nie przekracza obecnie 36 GW.

Google Słońce energetyka słoneczna energetyka odnawialna