Góra Cooka coraz niższa

| Ciekawostki
Mrs. Gemstone, CC

Góra Cooka (po maorysku Aoraki), największe wzniesienie Nowej Zelandii, się zmniejszyła. Nowe studium wykazało, że szczyt znajduje się na wysokości 3724 m, czyli 30 m niżej niż dotąd sądzono. Autorzy raportu przypisują to erozji okolicy szczytu, odsłoniętej w grudniu 1991 r. po osunięciu się skał i lodu.

Podczas dokładnego studiowania zdjęć wykonanych po osunięciu widać, że czapa lodowa nadal była stosunkowo gruba. Najprawdopodobniej nie pasowała ona do nowego kształtu krawędzi szczytu. Przez to w ciągu ostatnich 20 lat podlegała erozji. Choć do głowy jako wyjaśnienie przychodzi [od razu] zmiana klimatu, mamy prawdopodobnie do czynienia ze zwykłą zmianą geomorfologii góry - wyjaśnia dr Pascal Pascal Sirguey z Otago National School of Surveying.

Dane GPS zebrano w listopadzie 2013 r. podczas ekspedycji ekipy z Uniwersytetu Otago. Potwierdziły one wyliczenia bazujące na aerofotografii.

Nowy pomiar GPS to dopiero 6. dokładne (nielotnicze) badanie wysokości Aoraki w historii; wcześniej pomiary trygonometryczne przeprowadzano w 1851, 1879, 1881, 1883 i 1889 r.

Góra Cooka Nowa Zelandia wysokość erozja czapa lodowa osunięcie dr Pascal Pascal