Robot uczy perkusistów

| Ciekawostki
Graham Grindlay

W Massachusetts Institute of Technology powstał robot-nauczyciel muzyki. Urządzenie pomaga początkującym perkusistom. Podobnie jak prawdziwy nauczyciel, kieruje on ręką ucznia, wydobywają wraz z nim odpowiednie dźwięki i ucząc go, w jaki sposób należy posługiwać się pałkami.

HAGUS (HAptic GUidance System) wykorzystuje silnik, który steruje ręką ucznia. Sam uczeń trzyma w ręku pałkę, a jego ramię jest przymocowane za pomocą paska do ramienia robota. To właśnie on "pokazuje" jak należy uderzać.
Dodatkową zaletą HAGUS-a jest możliwość nagrania konkretnych dźwięków. Nagrywa je doświadczony perkusista, a następnie automat powtarza je z nowicjuszem podczas nauki.

Graham Grindlay, świeżo upieczony magister i twórca robota, poprosił 32 osoby, które nie miały nigdy do czynienia z perkusją, o to, by wzięły udział w eksperymencie. Okazało się, że robot jest o 18% bardziej skuteczny niż w przypadku, gdy uczymy grać się samodzielnie. Grindlay ma nadzieję, że korzyści z korzystania HAGUS-a będą jeszcze większe, gdy robot będzie uczył wykorzystywania obu rąk jednocześnie.

Graham Grindlay HAGUS perkusja robot Haptic Guidance System