Gratka dla miłośników Szkocji. Do sprzedaży trafił tartan z najstarszym znanym wzorem

| Ciekawostki
House of Edgar

Gdy 40 lat temu w torfowisku Glen Affric odkryto fragment tkaniny, nikt nie przypuszczał, jak wyjątkowy to zabytek. Przeprowadzone przed rokiem badania wykazały, że tkanina pochodzi z XVI wieku i jest to najstarszy zachowany szkocki tartan. Na terenie Szkocji znajdowano starsze fragmenty ubrań, jednak ten jest najstarszym, na którym widać wzór tartanu – liczne przecinające się pod kątem prostym linie, zabarwione na różne kolory. Teraz każdy może kupić tartan z wzorem sprzed wieków.

Firma House of Edgar zaangażowała do pomocy Petera MacDonalda, najwybitniejszego historyka tartanu i dyrektora ds. badań i zbiorów w Scottish Tartans Authority. To organizacja, której celem jest promowanie i zachowanie tradycji szkockiego tartanu. We współpracy z Macdonaldem jak najdokładniej odtworzono wzór i kolorystykę najstarszego szkockiego tartanu, zwanego Glen Affric Tartan.

Badania naukowe sprzed roku ujawniły, że do produkcji najstarszego tartanu wykorzystano zieleń, żółć i czerwień. Dokładnie przyjrzano się też rodzajowi splotu i go odtworzono. Codziennie pracuję nad nowymi wzorami, ale to było wyjątkowe doświadczenie, jedyna w życiu okazja, by odtworzyć część historii, stwierdziła projektantka Emma Wilkinson z House of Edgar. Miałem przyjemność badać zabytek z Glen Affric. Analizy barwników, datowanie radiowęglowe i inne dokładne badania oraz współpraca z House of Edgar pozwoliły przywrócić ten tartan to życia, cieszy się MacDonald.

Tartan, który tak bardzo kojarzy nam się obecnie ze Szkocją, jest nowożytnym wynalazkiem. Jednoznaczne odniesienia pisane do tartanu pojawiają się dopiero w XVII wieku. Najstarsze znane przedstawienie w sztukach wizualnych to obraz „Highland Chieftain” Johna Michaela Wrighta, z którego możemy się dowiedzieć, że podobny do współczesnego wzór był stosowany około 1660 roku. Pochodzące z późniejszych wieków obrazy wskazują, że stosowano przypadkowe wzory krat i dowolnie je mieszano. Dopiero pod koniec XVIII wieku tartan stał się symbolem narodowego stroju Szkocji, a w XIX wieku konkretne wzory tartanów zaczęły być kojarzone z konkretnymi klanami.

Gratka dla miłośników Szkocji. Do sprzedaży trafił tartan z najstarszym znanym wzorem