HAARP wytworzył gęstą chmurę plazmy
Specjaliści z US Naval Research Laboratory pracujący w Gakona na Alasce w ramach programu HAARP (High-frequency Active Auroral Research Program) stworzyli chmurę gęstej plazmy w wyższych warstwach atmosfery. Poprzednie sztuczne chmury plazmy istniały 10 minut lub krócej. Ta gęsta kula wisiała przez ponad godzinę trwania transmisji HAARP i zniknęła dopiero po wyłączeniu urządzeń - poinformował doktor Paul Bernhardt.
Tworzenie chmur plazmy to część finansowanych przez DARPA prac, w ramach których badane są zjawiska zachodzące w jonosferze oraz ich wpływ na pogodę i systemy komunikacyjne. Chmury plazmy tworzone są za pomocą 3,6-megawatowego nadajnika o wysokiej częstotliwości. Zawieszane są one na wysokości 50 kilometrów, a naukowcy próbują używać ich jako luster odbijających sygnały z radarów i urządzeń komunikacyjnych.
Dotychczas udawało się uzyskać chmury plazmy o gęstości 4 x 105 elektronów na cm3. Używano przy tym transmisji bliskiej drugiej, trzeciej i czwartej harmonicznej częstotliwości cyklotronowej. Teraz stworzono chmurę o gęstości 9 x 105 cm3 wykorzystując szóstą harmoniczną częstotliwości cyklotronowej.
Komentarze (3)
Przemek Kobel, 26 lutego 2013, 13:48
Ciekawostka związana z HAARP-em - chociaż używają sieci nieruchomych anten, są w stanie precyzyjnie kierować i skupiać wiązki fal radiowych (jakieś diabelskie sztuczki z przesunięciami fazowymi). Generalnie strach się bać, co jeszcze mogą zrobić (:
Maxek, 26 lutego 2013, 14:14
Np. wczorajsze trzęsienie ziemi w Japonii
Przemek Kobel, 27 lutego 2013, 09:31
No i skisłe mleko u sąsiada w lodówce.