Zezwolą na pobieranie organów od nosicieli HIV

| Medycyna
Microbe World

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która zezwala na pobieranie organów od nosicieli HIV. To ważny krok w kierunku zniesienia obowiązującego od 25 lat zakazu wykorzystywania organów od osób zarażonych tym wirusem.

Prawodawcy chcą zezwolić na przeszczepy organów pomiędzy nosicielami HIV i zobowiązali rząd do opracowania zasad takich przeszczepów. Nowe przepisy pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania na organy. Obecnie w USA ponad 120 000 osób czeka na przeszczepy. Są wśród nich i nosiciele HIV. Niemal 25% z nich ma również wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C, które w ciężkich przypadkach wymaga przeszczepienia wątroby. Nie powinniśmy odrzucać żadnego potencjalnego źródła organów - mówi transplantolog Peter Stock z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Niedawne badania wykazały, że gdyby wykorzystać organy od zdrowych nosicieli HIV, to każdego roku do dyspozycji byłoby 500-600 organów więcej niż obecnie.

HIV Organ Policy Equity Act czeka teraz na podpis prezydenta. Jednak może minąć jeszcze rok zanim zostanie dokonany pierwszy przeszczep od nosiciela. Najpierw bowiem federalny Organ Procurement and Tranplantation Network musi opracować zestaw klinicznych i etycznych standardów dotyczących tego typu przeszczepów.

Jednym z elementów, które należy rozpatrzyć, jest ryzyko zarażenia biorcy dodatkowym szczepem HIV, który może być oporny na działanie leków antyretrowirusowych. Ponadto interakcje pomiędzy lekami antyretrowirusowymi a lekami zapobiegającymi odrzuceniu przeszczepu wciąż nie są dobrze zbadane. Niektórzy specjaliści uważają, że nosiciele HIV są bardziej podatni na odrzucenie organów, a to oznacza, że trzeba by podawać im wyższe, być może toksyczne, dawki leków. Z drugiej jednak strony przeszczepy pomiędzy nosicielami miały już miejsce i dają pozytywne wyniki. Doktor Elmi Muller z Uniwersytetu w Kapsztadzie wykonała w 2008 roku pionierski przeszczep nerek pomiędzy nosicielami. W RPA aż 20% populacji jest zarażona HIV. Takie osoby, w razie uszkodzenia nerek, nie są nawet kwalifikowane do dializ. Nie mając wyboru doktor Muller rozpoczęła przeszczepy pomiędzy nosicielami. W ciągu ostatnich 5 lat wykonała 26 transplantacji. Jedynie 2 były nieudane. Uczona jest optymistycznie nastawiona do tego typu działań, jednak ostrzega, że potrzebne są kolejne badania nad bezpieczeństwem takich transplantacji.

Naukowcy zwracają też uwagę na kolejny pozytywny aspekt prowadzenia tego typu przeszczepów. Związane z nimi badania pozwolą na lepsze poznanie samego HIV oraz ludzkiego systemu odpornościowego.

HIV organ nosiciel przeszczep