Hardentools pomaga zabezpieczyć Windows

| Bezpieczenstwo IT

W GitHubie pojawiło się darmowe narzędzie, które powinno uczynić Windows bardziej bezpiecznym. Hardentools, bo o nim mowa, wyłącza usługi i aplikacje, które mogą stać się celem ataku. Autorem narzędzia jest Claudio Guarnieri z Citizen Lab na University of Toronto, który pracuje też dla Amnesty International. Guarnieri to również autor takich narzędzi jak Cuckoo Sandbox i Malwr.

Hardentools wyłącza w Windows wiele narzędzi, a znaczna część to usługi przydatne biznesowi i nieużywane przez użytkowników indywidualnych. Wśród wyłączanych usług są np. Windows Script Host, Autorun, Autoplay czy możliwość wywoływania skryptów Powershella z poziomu Windows Explorera. Hardentools wyłącza też obsługę makr, obiektów OLE i kontrolek ActiveX w MS Office, a w Adobe Readerze unieruchamia obsługę JavaScriptu oraz obiektów osadzonych.

Guarnieri ostrzega, że jego narzędzie jest eksperymentalne i uruchamiamy je na własną odpowiedzialność. Przypomina, że wyłączenie niektórych usług czy narzędzi może negatywnie odbić sie na funkcjonalności części programów. W przyszłości Hardentools pozwoli nam wybrać, co chcemy wyłączyć. Obecna wersja wyłącza wszystko, co może zostać wykorzystane przez przestępców.

Hardentools Windows usługa program