Dializował się sam przez 13 lat

| Ciekawostki
acme (Leon Brocard), CC

Hu Songwen przez 13 lat utrzymywał się przy życiu dzięki samodzielnie skonstruowanemu aparatowi do dializy.

W 1993 r., gdy studiował meteorologię w Nankin, w wieku 21 lat zdiagnozowano u niego przewlekłą niewydolność obu nerek. Co kilka dni musiał się zjawić w szpitalu, by przejść dializę. Przez pierwszy rok leczenie finansował Instytut Meteorologii, lecz później odesłano go do domu w Qutang.

Rodzice mężczyzny pracowali w fabryce i zarabiali mniej niż 1500 juanów miesięcznie. Pojedyncza dializa kosztowała 400 juanów (ok. 64 dol.). Ponieważ by przeżyć, Hu musiał dysponować ponad 4 tys. juanów miesięcznie, rozpoczął się kilkuletni proces zapożyczania. Najpierw z domu zniknęły wszystkie wartościowe przedmioty, później trzeba było prosić o pieniądze krewnych, przyjaciół i państwo.

Gdy w 1999 r. i te możliwości się wyczerpały, choremu pozostało czekać na śmierć lub zrobić coś na własną rękę. Waleczny Hu, który zawsze dobrze sobie radził z chemią i fizyką, przeczytał więc parę książek o podstawach dializy (nadal wertuje zresztą medyczne periodyki) i znalazł w Internecie używaną pompę krwi za ok. 800 USD. Poprosił też znajomego o kupienie rurek do filtra.

Jeśli masz ukończone liceum, rozumiesz zasady hemodializy, trzymasz się wytycznych i monitorujesz cały proces, wszystko musi się udać. Najważniejszą częścią maszyny jest filtr za 16 USD, który starcza na 8 razy. Obecny koszt zabiegu to 9,5 dolara.

Przez szum medialny Hu zaproponowano nowe ubezpieczenie, które gwarantowałoby dializy za podobną kwotę, ale wydaje się, że 41-latek woli zostać w domu, bo mieszka dość daleko od szpitala. Udzielając wywiadów, mężczyzna wspomniał o 2 znajomych, którzy zmarli, korzystając z wykonanych własnym sumptem "sztucznych nerek", lecz ich przypadki go nie zniechęciły. Lekarze przestrzegają, że choć oszczędność czasu i pieniędzy się, oczywiście, liczy, zaradny pacjent musi dbać o sterylność wykorzystywanej wody.

 

Hu Songwen hemodializa dializa aparat Nankin Qutang koszt