Odnaleziono japoński supernowoczesny okręt podwodny

| Ciekawostki

Naukowcy z University of Hawaii odkryli u wybrzeży wyspy Oahu wielki japoński okręt podwodny z czasów drugiej wojny światowej. Supernowoczesna jednostka I-400 została zatopiona w 1946 roku przez Amerykanów, którzy obawiali się, że zastosowane w niej technologie wpadną w ręce Rosjan. Odkrycie zaskoczyło naukowców. Przeprowadzone badania wskazywały bowiem, że okręt leży znacznie dalej od wyspy.

To pierwsza z trzech tego typu jednostek, jakie powstały. To unikatowe historyczne znalezisko - mówi Terry Kerb z Hawaii Undersea Research Laboratory.

I-400 czyli okręty należące do klasy Sen-Toku miały długość 122 metrów i były największymi okrętami podwodnymi do czasu wprowadzenia w latach 60. jednostek o napędzie atomowym. Japońskie okręty mogły bez ponownego tankowania opłynąć kulę ziemską dookoła i jeszcze zostałoby im paliwa na połowę takiej podróży. Zabierały na pokład 3 bombowce, który były gotowe do startu niemal natychmiast po wynurzeniu się okrętu. Każdy z bombowców przenosił 816 kilogramów bomb. I-400 były więc w stanie zagrozić kontynentalnym Stanom Zjednoczonym. Możliwość przeprowadzenia nalotu z pokładu okrętu podwodnego dalekiego zasięgu to była taktyczna zmiana w sposobie walki okrętów podwodnych - mówi James Delgado z prowadzonego przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) programu Maritime Heritage.

Odnaleziona właśnie jednostka była jednym z zaledwie pięciu japońskich okrętów podwodnych, które wpadły w ręce Amerykanów. Okręt został przetransportowany do Pearl Harbor, gdzie eksperci poddali go szczegółowej inspekcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się jego olbrzymi wodoszczelny hangar, dzięki któremu 20 lat później jednoski US Navy zostały wyposażone w przedziały dla rakiet balistycznych. W 1946 roku ZSRR zaczął domagać się, na podstawie traktatu kończącego wojnę, dostępu do japońskich okrętów. Amerykanie zatopili je i poinformowali Moskwę, że nie wiedzą, gdzie znajdują się japońskie jednostki.

I-400 został znaleziony w sierpniu na głębokości 700 metrów. O odkryciu poinformowano dopiero teraz, po konsultacjach z amerykańskim Departamentem Stanu i rządem Japonii.

 

I-400 okręt podwodny II wojna światowa Japonia USA