IBM bez procesorów

| Technologia
IBM

IBM i Globalfoundries podpisały umowę, na podstawie której Globalfoundries przejmie IBM-owski wydział zajmujący się produkcją półprzewodników. Portfolio Globalfoundries wzbogaci się zatem o nowe technologie, prawa patentowe, fabryki oraz światowej klasy inżynierów. Umowa przewiduje też, że firma będzie przez najbliższych 10 lat wyłącznym dostawcą procesorów serwerowych dla urządzeń IBM-a. Zapewni maszynom Błękitnego Giganta procesory wykonane w technologiach 22, 14 i 10 nanometrów.

Dzięki pozbyciu się wydziału produkcyjnego IBM będzie mógł skupić się na badaniach nad półprzewodnikami, rozwoju systemów analizy i bezpiecznego przesyłania danych. Niedawno IBM ogłosił, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 3 miliardy dolarów w badania nad technologiami półprzewodnikowymi. Teraz Globalfoundries zyska dostęp do tych badań.

Dzięki umowie własnością Globalfoundries stanie się portfolio patentowe IBM-a, dzięki czemu firma stanie się jednym z największych właścicieli patentów technologicznych na świecie. Globalfoundries przejmie też fabryki IBM-a w East Fishkill i Essex Junction. Zatrudnione tam osoby będą pracowały dla Globalfoundries. Wyjątkiem jest zespół pracujący nad półprzewodnikami dla serwerów. Ludzie ci pozostaną pracownikami IBM-a.

Błękitny Gigant od lat przechodzi transformację. Powoli rezygnuje z produkcji sprzętu. Przed laty sprzedał wydział pecetów i notebooków firmie Lenovo, a ostatnio własnością Chińczyków stał się też wydział serwerowy IBM-a. Koncern skupia się na badaniach oraz licencjonowaniu swoich technologii innym podmiotom.

Co ciekawe, za przejęcie zapłaci... IBM. W ciągu trzech najbliższych lat Błękitny Gigant przekaże Globalfoundries około 1,5 miliarda USD.

IBM Globalfoundries procesor produkcja półprzewodniki