Superwydajny IBM

| Technologia
IBM

IBM poinformował o stworzeniu najbardziej wydajnego procesora dla układów typu SoC (system-on-chip). Błękitny Gigant, we współpracy z LSI Corporation, stworzył rdzeń PowerPC 476FP. Będzie on używany w przyszłych produktach LSI.

Wyprodukowany w technologii 45 nanometrów rdzeń PowerPC 476FP jest taktowany zegarem o częstotliwości do 1,6 GHz, a benchmark Dhrystone wykazał, że wydajność układu na każdy megaherc wynosi 2,5 MIPS. To ponaddwukrotnie więcej, niż obecne na rynku kości SoC IBM-a.

Tak wydajny układ może przyczynić się do rozpowszechnienia wysoko zaawansowanych wbudowanych platform przyszłości, jak np. telefonii 4G.

Nowy rdzeń pobiera podczas pracy tylko 1,6 wata, co czyni go jednym z najbardziej wydajnych energetycznie urządzeń tego typu. Zajmuje on powierzchnię zaledwie 3,6 milimetra kwadratowego co w połączeniu z niewielkim poborem pozwala na łatwe chłodzenie go powietrzem.

PowerPC 476FP wykorzystuje architekturę PLB6, czyli najnowsze rozszerzenie dla szyny CoreConnect, które umożliwia łatwe skalowanie SoC do nawet 16 procesorów.

IBM SoC silicon-on-chip PowerPC 476FP