IBM prezentuje najpotężniejszy procesor świata i najszybszy serwer

| Technologia
IBM

IBM ogłosił powstanie nowej rodziny serwerów p570. Korzystają one z procesorów Power6 i są pierwszymi serwerami w historii, które pokonały konkurencję we wszystkich czterech standardowych testach.

Ross Mauri poinformował, że porównanie p570 z serwerami innych firm wykazało, że najnowszy produkt IBM-a jest najlepszy pod względem liczby przeprowadzanych transakcji, wydajności ogólnej, liczby operacji zmiennoprzecinkowych i obsługi apletów Javy. Zdaniem Mauriego pojedynczy układ Power6, który pracuje z zegarem o częstotliwości 4,7 gigaherca, jest trzykrotnie bardziej wydajny niż sławny (i niezwykle drogi) system Deep Blue z 1997 roku.

Serwery p570 obsługują od 4 do 16 rdzeni procesorów i pozwalają na przypisanie każdemu z nich 48 gigabajtów pamięci RAM. Cały system może więc korzystać nawet z 768 GB RAM.
IBM stwierdził, że kluczem do sukcesu p570 jest równowaga pomiędzy przepustowością magistrali danych a pamięcią cache. Każdy z 65-nanometrowych Power6 ma do dyspozycji 8 megabajtów pamięci cache na rdzeń. To czterokrotnie więcej, niż poprzednia generacja procesorów IBM-a – Power5. Jednocześnie układy Power6 są niezwykle energooszczędne. Wymagają napięcia 200 miliwoltów, a ich pobór mocy wyrażony emisją cieplną (TDP) wynosi od 100 do 160 watów.

Ross Mauri postanowił porównać wprost najnowszy produkt IBM-a i przywołał przykład serwera SunFire V890s. Jego zdaniem jeden p570 pracując na 60% swojej wydajności może zasymulować działanie 30 serwerów Suna pracujących z 20-procentową wydajnością. Wykorzystanie p570 oznacza w tym przypadku oszczędność 90% miejsca, energii i do 90% kosztów oprogramowania w przeliczeniu na rdzeń. Zdaniem Mauriego oznacza to oszczędności rzędu 100 000 dolarów.

IBM ogłosił jednocześnie, że w drugiej połowie bieżącego roku na rynek trafi kolejna edycja jego systemu operacyjnego – AIX v6. W lipcu zostanie udostępniona wersja beta.
Serwery p570 będzie można kupić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Na pełne wykorzystanie ich możliwości trzeba będzie jednak poczekać do listopadowej premiery AIX v6.

IBM serwer p570 Power6