Ograniczona wojna atomowa groźna dla miliardów ludzi

| Ciekawostki
giginger, licencja CC

Organizacje Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej i Lekarze Na Rzecz Odpowiedzialności Społecznej opublikowały drugą wersję swojego raportu dotyczącego skutków ograniczonej wojny atomowej pomiędzy Indiami a Pakistanem. Stosunki pomiędzy oboma krajami są napięte od czasu gdy w 1947 roku Pakistan odłączył się od Indii. Kraje prowadziły w tym czasie trzy wojny, a jako że oba posiadają broń atomową, to przy każdym kolejnym wzroście napięcia istnieje groźba jej użycia.

Eksperci z obu wspomnianych organizacji przyznali, że w ubiegłorocznym raporcie niedoszacowali wpływu wojny atomowej pomiędzy Indiami a Pakistanem na ludność Chin.

Z raportu dowiadujemy się, że w wyniku takiej wojny może zginąć około 1 miliarda osób, a na poważne ryzyko byłoby narażonych dodatkowo 1,3 miliarda obywateli Chin. Wskutek takiej wojny sadza, która trafiłaby do atmosfery doprowadziłaby do znaczącego spadku plonów. W USA plony kukurydzy i soi zmniejszyłyby się o około 10% w ciągu dekady. W Chinach doszłoby do 21-procentowego spadku plonów ryżu przez pierwsze 4 lata, a przez kolejne sześć lat spadek wyniósłby 10 procent.

W drugiej wersji raportu stwierdzono, że Chiny zanotowałyby olbrzymie straty w uprawie pszenicy. Zboże to jest niezwykle ważne dla gospodarki Państwa Środka. Zdaniem autorów raportu w pierwszym roku po wojnie zbiory pszenicy byłyby aż o 50% niższe niż przed wojną, a po 10 latach byłyby wciąż o 31% niższe niż przed wybuchem konfliktu.

Obecnie broń atomową posiadają USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania, Indie, Pakistan, Korea Północna oraz Izrael.

Indie Pakistan wojna atomowa plony