Padł indyjski rekord ciepła

| Ciekawostki
Lykaestria; licencja: GNU FDL

W położonym na północy Indii mieście Phalodi w pustynnym Radżastanie padł rekord ciepła dla całego kraju. W mieście zanotowano temperaturę 51 stopni Celsjusza. Od czasu rozpoczęcia pomiarów nigdy nigdzie nie zauważono, by było cieplej. Poprzedni rekord gorąca zanotowano również w położonym na północy mieście Anwar, gdzie w 1956 roku temperatury doszły do 50,6 stopnia Celsjusza.

Na północy Indii w maju i czerwcu temperatury regularnie znacznie przekraczają 40 stopni Celsjusza, ale wskazania ponad 50 stopni są rzadkością.

Rok 2016 będzie wyjątkowo gorący, gdyż na globalne ocieplenie nałożyło się bardzo silne El Nino. Północ Indii jest właśnie nawiedzana przez fale upałów. W Indiach oznacza to, że temperatury przekraczają 45 stopni Celsjusza, czyli są o 5 stopni wyższe niż średnia z ostatnich lat.

Z powodu upałów zmarło już kilkaset osób, a w niektórych miejscach w kraju wprowadzono zakaz gotowania za dnia, by zmniejszyć ryzyko pożarów. Podczas poprzedniej fali upałów, która w 2015 roku nawiedziła południe Indii zmarło ponad 1000 osób.

Indie Phalodi rekord ciepła