Indie wystrzeliły niewielki prom kosmiczny

| Technologia
ISRO

Indie wystrzeliły niewielki prom kosmiczny i mają nadzieję dołączyć do grona producentów pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku. Reusable Launch Vehicle - Technology Demonstrator (RLV-TD) to 7-metrowy bezzałogowy pojazd wyniesiony przez rakietę HS9. Rakieta przez 91,1 sekundy napędzała RLV-TD. Na wysokości 56 kilometrów doszło do oddzielenia się obu pojazdów, a prom samodzielnie osiągnął wysokość około 68 kilometrów. Około 10 minut później prom spadł do Zatoki Bengalskiej.

Zbudowanie 1,5-tonowego promu kosztowało prawdopodobnie około 14 milionów dolarów i zajęło Indiom około 5 lat.

ISRO

Od kiedy NASA w 2011 roku wysłała na emeryturę ostatni prom kosmiczny, nikt nie próbował powrócić do koncepcji typowego promu. Zrobiły to dopiero Indie, które mają nadzieję, że opracowana przez nie technologia będzie na tyle tania, iż to na promach zbudują swoją potęgę kosmiczną. Indie mają ambitne plany. Chcą w ciągu najbliższych 10 lat zbudować prom sześciokrotnie większy od RLV-TD, który będzie w stanie bezpiecznie wylądować na Ziemi.

Obecnie jedynie dwie firmy - SpaceX oraz BlueOrigin - zaprezentowały rakiety wielokrotnego użytku. Nad własnymi technologiami tego typu pracuje też Europejska Agencja Kosmiczna, Rosja i Japonia. Rozwijany jest też projekt Skylon, który przypomina promy kosmiczne.

Indie prom kosmiczny test RLV-TD