Spór licencyjny
W raporcie złożonym przez AMD amerykańskiej Komisji Giełd (SEC) czytamy, że Intel oficjalnie poinformował AMD, iż utworzenie firmy GlobalFoundries, która będzie zajmowała się produkcją układów scalonych stanowi naruszenie umowy o wymianie licencji zawartej pomiędzy Intelem a AMD. Jednocześnie największy producent układów scalonych stwierdził, że jeśli AMD w ciągu 60 dni nie usunie nieprawidłowości, to Intel zerwie umowę licencyjną.
Ze swojej strony AMD stwierdziło, że działanie Intela ma odwrócić uwagę od postępowania antymonopolowego toczonego przeciwko tej firmie. Przed dwoma tygodniami, 4 marca, AMD oficjalnie utworzyło firmę GlobalFoundries, do której przekazano aktywa związane z produkcją układów x86. Tymczasem w roku 2001 Intel udzielił AMD licencji na wykorzystanie technologii produkcji x86.
Mniejszy z producentów kości zauważa, że w umowie zawarto też procedury rozwiązywania sporów i stwierdza, że będzie postępował zgodnie z nimi. Ponadto Firma poinformowała Intela, że jego próba doprowadzenia do wygaśnięcia licencji udzielonej Firmie stanowi naruszenie umowy przez Intela i daje Firmie prawo do odebrania Intelowi praw i licencji wynikających z umowy o wymianie licencji, przy jednoczesnym zachowaniu przez Firmę praw i licencji nabytych od Intela - czytamy w dokumentach złożonych przez AMD.
Komentarze (5)
thibris, 16 marca 2009, 21:59
Ciężko stwierdzić kto na tym sporze wyjdzie na swoje. Miejmy nadzieję, że użytkownicy końcowi...
Jurgi, 17 marca 2009, 07:26
Intel może chcieć wykorzystać kryzys, żeby osłabić, a nawet wyeliminować słabszą konkurencję. Ma na to chyba wystarczające zasoby, niestety. Jak to mowią, nim gruby schudnie, chudy zdechnie.
Bardzo niedobrze, że najważniejsza technologia mikroprocesorowa w praktyce należy do jednej firmy. Technologie o takim znaczeniu powinny być otwarte i ew. kontrolowane przez odpowiednie organizacje, czy gremia, jak to ma miejsce – żeby pozostać przy informatyce – w przypadku standardów jak USB, CD/DVD, czy HTML.
thibris, 17 marca 2009, 08:05
Kto sobie wymyślił ten ma patent. Wyobraź sobie że udało Ci się zrobić teleporter. Oddajesz go ludzkości czy dzierżawisz licencję komu chcesz za grubą kasę?
Intel postępuje tak jak się umawiał z AMD. To AMD zaczęło sprawę. Kwestią sporną będą teraz warunki ich wspólnej umowy w takich przypadkach jak ten powyżej. Czeka nas pewnie niezła batalia prawników
Jurgi, 19 marca 2009, 12:39
Popraw swój przykład na: dwadzieścia różnych firm wymyśliło i opracowało różne typy teleporterów, niektóre gorsze, inne lepsze niż mój, ale to mój się przyjął jako praktycznie jedyny, ze względu na dobry stosunek ceny, możliwości i dostępności. I tak zostało na dziesięciolecia, mimo że istnieją inne, nowocześniejsze konstrukcje. Pewnie, że łoję kasę, dla mnie to lepiej.
Ale dla świata wcale nie.
Ja się nie Intelowi dziwię, tylko reszcie świata.
thibris, 19 marca 2009, 14:01
Reszta świata może korzystać z czego chce. Nie ma przymusu kupowania procka od Intela, czy nawet korzystania z architektury x86. Ludzie korzystają z tego co dla nich wygodniejsze i tańsze.
Jeśli ważne technologie miałyby być upaństwawiane czy przejmowane przez jakieś organizacje, to komu by się opłacało je wymyślać ? Wieszczyłbym spowolnienie rozwoju technologii.