Komisja Europejska bada praktyki Intela

| Technologia

Komisja Europejska rozszerzyła swoje śledztwo w sprawie rzekomych praktyk monopolistycznych Intela. Tym razem w polu zainteresowania KE znalazły się działania Intela na terenie Niemiec.

AMD już jakiś czas temu poskarżył się federalnej agencji antymonopolowej, że wskutek nacisków Intela sieć Media Markt nie oferuje w swoich sklepach komputerów z procesorami Advanced Micro Devices. Komisja znalazła pewne podobieństwa pomiędzy tą sprawą, a wcześniej rozpoczętym śledztwem przeciwko Intelowi i postanowiła przyjrzeć się też temu, co dzieje się na niemieckim rynku.

KE nawiązała kontakt z Bundeskartellamtem [niemiecki urząd antymonopolowy - red.] i obie organizacje doszły do wniosku, że biorąc pod uwagę fakt, iż podejrzane działania wydają się należeć do tego samego zestawu praktyk, które bada obecnie Komisja, a które są wykorzystywane przez Intela w celu ograniczenia rynkowych udziałów AMD, powinny prowadzić wspólne śledztwo.

Chuck Mulloy, rzecznik prasowy Intela, oświadczył, że koncern będzie współpracował w tej sprawie z Komisją tak, jak to robi od pięciu lat.

W ubiegłym roku urzędnicy Komisji przeszukali europejskie biura Intela oraz biura firm, które z nim współpracują. Półprzewodnikowy gigant ma też podobne problemy z urzędnikami w Japonii i Korei Południowej.

Intel AMD Komisja Europejska praktyki monopolistyczne