Ugoda Intela z AMD

| Technologia
zzzack, CC

AMD i Intel zawarły ugodę, w ramach której największy na świecie producent półprzewodników zapłaci swojemu konkurentowi 1,25 miliarda dolarów. Ugoda kończy trzy spory sądowe. Dwa z nich toczą się w Japonii, a jeden proces miał rozpocząć się w przyszłym roku w USA.

W opublikowanym oświadczeniu czytamy: "W przeszłości stosunki pomiędzy obiema firmami były trudne, a niniejsza ugoda kończy spory sądowe i pozwala obu przedsiębiorstwom skupić się na rozwoju produktów".

Ugoda przewiduje wymianę praw patentowych przez najbliższe 5 lat i rezygnację ze wszelkich wcześniejszych roszczeń dotyczących naruszania patentów. Intel zapłaci AMD 1,25 miliarda dolarów i będzie przestrzegał uzgodnionych praktyk biznesowych.

Podpisanie umowy oznacza też, że wydatki Intela w bieżącym kwartale wzrosną z przewidywanych 2,9 do 4,2 miliarda USD.

Przypomnijmy, że AMD oskarżało Intela m.in. o stosowanie niedopuszczalnych praktyk rynkowych. Teraz oskarżenia zostaną wycofane z sądów. Nie wiadomo jednak, co stanie się ze skargami, które AMD złożyło do rządowych organów antymonopolowych.

Rzecznik UE już powiedział, że kara, którą Unia nałożyła na Intela z inicjatywy AMD wciaż obowiązuje. Przeciwko Intelowi wystąpił też niedawno Andrew Cuomo, prokurator generalny stanu Nowy Jork.

Po ogłoszeniu podpisania umowy akcje Intela zdrożały o około 1%, a AMD zyskały na wartości ponad 20 procent.

Intel AMD ugoda