Intel nie otworzy supernowoczesnej fabryki

| Technologia
Intel

Intel zrezygnował z otwarcia supernowoczesnego zakładu Fab 42 w Chandler w Arizonie. W obliczu spadającego popytu na pecety koncern zdecydował, że fabryka nie rozpocznie produkcji. Rzecznik prasowy firmy Chuck Mulloy poinformował, że zakład, w którym pod koniec ubiegłego roku miała rozpocząć się produkcja najbardziej zaawansowanych procesorów, pozostanie zamknięty. Intel wykorzysta go w bliżej nieokreślonej przyszłości na potrzeby przyszłych technologii.

Mulloy poinformował, że nowa fabryka nie została wyposażona w najważniejsze urządzenia. Zainstalowano ogrzewanie i klimatyzację, ale nie ma w niej najdroższego elementu, urządzeń do produkcji układów scalonych. Początkowo koncern planował, że w Chandler zostanie zainstalowany sprzęt pracujący w technologii 14 nanometrów. Firma zrezygnowała z tych zamierzeń. Do 14-nanometrowego procesu produkcyjnego zostaną przystosowane inne fabryki z Chandler, które produkują obecnie 22-nanometrowe układy.

W ubiegłym roku światowa sprzedaż pecetów spadła aż o 10%. To największy spadek od czasu, gdy firma analityczna Gartner przygląda się rynkowi pecetów.

Intel Chandler fabryka Fab 42