IE ostrzeże przed starą kontrolką ActiveX

| Bezpieczenstwo IT
Microsoft

Wkrótce Internet Explorer zacznie ostrzegać użytkowników odwiedzających witryny, na których będą znajdowały się nieaktualne wersje kontrolek ActiveX. Kontrolki takie mogą stwarzać poważne zagrożenie, gdyż są często wykorzystywaną drogą ataku na komputer użytkownika.

Po aktualizacji zaplanowanej na 12 sierpnia Internet Explorer poinformuje użytkownika, gdy ten wejdzie na witrynę z nieaktualną kontrolką. Kontrolka zostanie zablokowana, ale przeglądarka będzie wykonywała tę część kodu witryny, której błąd ActiveX nie dotyczy. Użytkownik będzie miał możliwość ominięcia blokady lub też zaktualizowania u siebie na komputerze wspomnianej kontrolki.

Technologia ActiveX jest obecna w Internet Explorerze od 1996 roku. Jest też ulubionym celem cyberprzestępców. Szczególnie chętnie atakują oni kontrolki obsługujące Javę i Adobe Flasha. Z danych Microsoftu wynika, że w 2013 roku dziury w Javie stanowiły 84,6 do 98,5% wszystkich luk bezpieczeństwa. Wielu ekspertów radzi wyłączyć obsługę Javy w przeglądarkach. Dlatego też nowy mechanizm z IE będzie informował użytkowników o próbie uruchomienia Javy przez przeglądarkę.

Internet Explorer kontrolka ActiveX ostrzeżenie