Niebezpieczny Internet

| Technologia

Google przeprowadził badania witryn internetowych, z których wynika, że 10% z nich zawiera szkodliwy kod. Firmowi specjaliści przejrzeli miliardy witryn i wybrali 4,5 miliona z nich do dokładniejszych badań. Okazało się, że około 450 000 z nich było w stanie instalować na komputerach odwiedzających je osób szkodliwy kod bez wiedzy użytkownika. Kolejne 700 000 stron zawierało kod, który mógł zostać użyty do ataku na komputery internautów.

Google zapowiedziało, że rozpocznie projekt, którego celem będzie zidentyfikowanie wszystkich witryn zawierających niebezpieczny kod.

Ataki za pośrednictwem przeglądarek są coraz bardziej popularne. Dochodzi do nich gdy użytkownik odwiedzi odpowiednio spreparowaną stronę. Jego komputer zostaje wówczas zarażony szkodliwym kodem i, najczęściej, dołączony do botnetu, czyli sieci komputerów-zombie, znajdujących się pod kontrolą cyberprzestępców. Takie sieci służą im do wysyłania spamu lub przeprowadzania kolejnych ataków.

Często witryn WWW ze szkodliwym kodem używa się też do kradzieży poufnych informacji z zarażonego komputera użytkownika. Informacje te to hasła, nazwy użytkownika, numery kart kredytowych, hasła dostępu do internetowych banków, serwisów aukcyjnych itp.

Internet Google witryna szkodliwy kod atak botnet komputer-zombie