Japończycy chcą wysłać ludzi na Księżyc

| Astronomia/fizyka
NASA

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) ma zamiar wysłać astronautów na Księżyc. Misja miałaby się odbyć około roku 2030. To pierwszy raz, gdy JAXA publicznie ogłasza, że chce wysłać ludzi gdzieś dalej niż na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Japończycy chcą dołączyć do projektu, w ramach którego NASA ma zamiar rozpocząć w 2025 roku budowę stacji kosmicznej na orbicie Księżyca. Stacja ma posłużyć w przyszłości podczas podróży załogowej na Marsa. Przedstawiciele Kraju Kwitnącej Wiśni mają nadzieję, że wzięcie udziału w międzynarodowym projekcie i podzielenie się japońską technologią zapewni im stałe miejsce na przyszłej stacji, skąd japoński astronauta mógłby udać się na Srebrny Glob.

Swoje plany JAXA przedstawiła podczas panelu roboczego w ministerstwie zajmującym się edukacją. Jeszcze w bieżącym roku ma zostać ujawniony ich oficjalny zarys. Już teraz wiemy, że Japończycy chcą uczestniczyć w budowie stacji dostarczając urządzenia do oczyszczania powietrza i wody oraz technologie do ochrony astronautów przed promieniowaniem kosmicznym. Pracują też nad pojazdem, który pozwoli na przemieszczanie się astronautów pomiędzy stacją a Księżycem.

Nieco wcześniej, bo w roku 2022 Japonia chce wysłać na Księżyc próbnik, który będzie poszukiwał tam zasobów naturalnych.

JAXA Japonia Księżyc misja załogowa