Japonia rozpocznie komercyjne połowy wielorybów
Japonia ogłosiła, że wycofuje się z Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC) i od przyszłego roku rozpoczyna komercyjne polowania na wieloryby. Jednocześnie Tokio przerywa swój program naukowy, w ramach którego, pod pozorem prowadzenia badań naukowych i pod nadzorem IWC, przez lata japońscy rybacy zabijali setki wielorybów. Obecnie japońska flota poluje na płetwale karłowate, ale już ogłoszono, że to ostatni sezon polowań w Antarktyce.
Japonia przyłączyła się do IWC w 1951 roku i przestanie być członkiem tej organizacji w lipcu 2019 roku. Pozostanie obserwatorem.
Japoński rząd zapewnił, że nadal będzie współpracował z organizacjami zarządzającymi międzynarodowymi zasobami morskimi. Dodał, że decyzja o opuszczeniu IWC i rozpoczęciu komercyjnych połowów jest oparta na faktach naukowych oraz została podjęta w interesie "utrzymania równowagi w zasobach morskich".
Rządy Nowej Zelandii i Australii z zadowoleniem przyjęły decyzję o zakończeniu przez Japonię polowań na Oceanie Południowym, jednak zachęcają Kraj Kwitnącej Wiśni, by pozostał pełnoprawnym członkiem IWC.
Wycofanie się Japonii z członkostwa w IWC będzie miało konsekwencje dla tej organizacji, gdyż Japonia jest, po USA, drugim najważniejszym źródłem jej finansowania.
Decyzja Japonii to wynik coraz większego podziału w łonie IWC. Część krajów chce, by Komisja zgodziła się na komercyjne połowy wielorybów. Jednak zwolennicy moratorium mają przewagę, pomimo tego, że w ciągu ostatnich lat nieco państw przeszło na stronę zwolenników połowów.
IWC została początkowo powołana w celu regulacji połowów wielorybów, jednak gdy okazało się, że wielu gatunkom wielorybów grozi całkowita zagłada, wprowadzono moratorium na polowania, które trwa od lat 80. ubiegłego wieku. Od tamtej pory liczebność wielu gatunków wzrosła, ale kilka z nich wciąż jest zagrożonych.
Podczas ostatniego spotkania IWC w Brazylii Japonia zaproponowała wznowienie komercyjnych połowów. Wniosek został z łatwością odrzucony przez przeciwników polowań. Jakby tego było mało, większość członków IWC opowiedziała się za całkowitym zakazem polowań, dla jakichkolwiek celów, a nie tylko za moratorium. Potępiono też Japonię za jej rzekomy program naukowy, w wyniku którego Japończycy zabijają rocznie setki wielorybów, których mięso jest sprzedawane w sklepach i restauracjach. IWC wydała też zgodę rodzimym społecznością Arktyki na zabijanie tylu wielorybów, by mogły przeżyć.
Japończycy oskarżyli IWC o hipokryzję twierdząc, że organizacja dopuszcza wyjątki kulturowe w przypadku ludów Arktyki i im pozwala zabijać wieloryby, a dla Japonii czy Skandynawii takich wyjątków nie robi.
Komentarze (4)
tempik, 28 grudnia 2018, 09:11
Nie rozumiem po co im są te wieloryby? po co je zabijać? mięso raczej nadaje się jedynie na karmę dla zwierząt, może ta rozwinięta gospodarka dalej używa lamp olejowych w długie zimowe wieczory? Jeszcze jakiegoś eskimosa bym zrozumiał, brak pastwisk, świń,krów, to zje się wszystko co ma tłuszcz i białko, nawet jeśli ma to słaby smak.
Jajcenty, 28 grudnia 2018, 11:04
Nie, oni to jedzą: "Japończycy zabijają rocznie setki wielorybów, których mięso jest sprzedawane w sklepach i restauracjach."
Zakaz połowu (polowań?) powoduje, że to mięso staje się cenione. Intensywne polowania spowodują, że będzie jeszcze cenniejsze. Najlepiej byłoby przekonać ludzi, że wieloryby są trujące, ich mięso powoduje zmarszczki, raka i zmniejszenie libido.
tempik, 28 grudnia 2018, 11:57
Tak czytam, że po mięso wielorybów sięgnięto dopiero podczas okresów głodu i zamiast wyrzucać odpady czyli wszystko poza wytopionym olejem zaczęto to zjadać. Ale jak po rogu nosorożca można się poczuć jurnym to prawdopodobnie po mięsie waleni można cmokać jakie to pyszne i egzotyczne.
Ksen, 28 grudnia 2018, 14:52
Zaraz zrozumiesz:
http://www.mojcodziennik.pl/norweska-kuchnia-czyli-stek-wieloryba/
Obawiam się, że jest dokładnie odwrotnie:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Befsztyk-z-wieloryba-1855656.html
Warto jednak zdać sobie sprawę, jakie są rzeczywiste możliwości IWC:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielorybnictwo#Nowoczesne_wielorybnictwo_a_ochrona_waleni
Możliwe, że IWC upadnie, ale to naprawdę niczego nie zmieni. Już większe możliwości mają rozbójnicy spod znaku Greenpeace.