Japonia szykuje najszybszy maglev na świecie

| Technologia
Swollib

W Japonii przeprowadzono wstępne testy pociągu maglev L0. Pojazd ma rozpocząć regularne kursy w 2027 roku i połączy Tokio z Nagoją. Będzie składał się z 16 wagonów i zabierze do 1000 pasażerów, a jego maksymalna prędkość ma wynosić 500 km/h. Skróci to czas podróży pomiędzy wymienionymi miastami z obecnych 90 do 40 minut.

Podczas testu wykorzystano lokomotywę i cztery wagony, ciągnięte przez specjalny wózek. Badanie miało sprawdzić wytrzymałość konstrukcji. Oficjalne testy zostaną przeprowadzone we wrześniu.

Japonia była pierwszym krajem, w którym zaczęły jeździć pociągi maglev, czyli pojazdy unoszące się nad torami dzięki polu magnetycznemu. W 1964 roku taki pojazd woził kibiców odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich. Poruszał się z prędkością do 209 km/h.

Obecnie światowy rekord prędkości maglev należy do chińskiego pojazdu z Szanghaju. Jest on w stanie pędzić z prędkością 431 km/h, chociaż jego średnia rzeczywista prędkość wynosi około 240 km/h.

Japonia dysponuje najszybszymi na świecie liniami szybkiej kolei. W Kraju Kwitnącej Wiśni używanych jest ponad 2200 kilometrów takich linii, a średnia prędkośc pociągów wynosi 320 km/h. Rząd w Tokio ma ambitne plany rozwoju szybkiej kolei. W 2045 roku szybka kolej ma połączyć Tokio i Osakę, a w przyszłości ma ona kursować pomiędzy wszystkimi dużymi miastami wyspy Honsiu.

 

Japonia maglev