Assange otrzymał azyl w Ekwadorze

| Ciekawostki
~db~

Na oficjalnej witrynie rządu Ekwadoru ukazała się informacja, że władze tego kraju zdecydowały się przyznać azyl Julianowi Assange, który od dwóch miesięcy przebywa na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie.

Ekwador uznaje, że istnieją poważne wskazówki, pozwalające przypuszczać, że bezpieczeństwo i życie [Juliana Assange - red.] mogą być narażone na na niebezpieczeństwo. Istnieje ‚pewność’, że możliwa jest ekstradycja Assange’a do kraju trzeciego i, że po ekstradycji do USA nie może on liczyć na uczciwy proces oraz ‚nie jest nieprawdopodobnym’, że zostałby poddany okrutnemu traktowaniu - czytamy w oświadczeniu władz Ekwadoru.

Assange zapewnia, że stał się ofiarą prześladowań politycznych ze strony Waszyngtonu po tym, jak ujawnił tysiące tajnych dokumentów Departamentu Stanu dotyczących wojen w Iraku i Afganistanie oraz stosunków dyplomatycznych z innymi krajami. Rząd Ekwadoru podziela tę opinię.

Władze Wielkiej Brytanii oświadczyły, że decyzja rządu w Quito niczego nie zmienia, gdyż mają one obowiązek aresztować Assange'a i poddać go ekstradycji do Szwecji. Oznacza to, że Assange może zostać aresztowany natychmiast po opuszczeniu ambasady.

Przedstawiciele ekwadorskiego rządu twierdzą, że otrzymały pismo, w którym Londyn grozi szturmem na ambasadę.

Julian Assange Ekwador azyl Wielka Brytania