Juno przeleciała nad Wielką Czerwoną Plamą

| Astronomia/fizyka
NASA

Sonda Juno zakończyła bliski przelot przy Jowiszu i Wielkiej Czerwonej Plamie. Wszystkie instrumenty Juno działały poprawnie i zbierały dane, które są teraz przesyłane na Ziemię. Kolejny przelotu Juno w pobliżu Jowisza zaplanowano na 1 września. Przez wiele generacji ludzie zastanawiali się nad naturą Wielkiej Czerwonej Plamy. Teraz w końcu zobaczymy, jak burza ta wygląda z bliska, mówi Scott Bolton, główny badacz misji Juno.

Wielka Czerwona Plama to stały antycyklon o szerokości 16 000 kilometrów stale monitorowany od 1830 roku. Wiadomo, że wieje on od ponad 350 lat. Wydaje się, że ostatnio Plama się zmniejsza.

Sonda Juno osiągnęła peryjowium – punkt na orbicie Jowisza znajdujący się najbliżej środka planety – 10 lipca. Znajdowała się wówczas około 3500 kilometrów nad pokrywą chmur. Przeleciała dokładnie nad Wielką Czerwoną Plamą, lecąc nad jej chmurami przez około 9000 kilometrów.

Juno została wystrzelona 5 sierpnia 2011 roku z Przylądka Canaveral. Podczas swojej misji sześciokrotnie zbliżała się do pokrywy chmur Jowisza nawet na odległość 3400 kilometrów, badając obszary znajdujące się poniżej chmur oraz zorze, by w ten sposób poznać atmosferę i magnetosferę planety oraz jej strukturę i początki.

Wstępne wyniki uzyskane przez Juno wskazują, że Jowisz to bardzo niespokojny świat z intrygującą, złożoną strukturą, bardzo energetycznymi zorzami polarnymi i potężnymi cyklonami.

Juno Wielka Czerwona Plama Jowisz