Fińska alterantywa dla łączności satelitarnej

| Technologia

Statek na środku oceanu czy oddział wojska w odległych zakątkach globu muszą obecnie polegać na komunikacji satelitarnej. W razie jej przerwania mogą pojawić się poważne problemy. Fińska firma KNL Networks twierdzi, że opracowała tańszą alternatywę dla komunikacji za pomocą satelitów. W wymagających środowiskach, jak żegluga morska i inne, jeśli nie masz nad sobą satelity, nie masz też łączności. Teraz pojawiła się alternatywa dla długodystansowej łączności satelitarnej - mówi Toni Linden, szef KNL Networks.

Fińska firma pojawiła się w 2011 roku w wyniku wydzielenia jej z Centrum Komunikacji Bezprzewodowej Universytetu w Oulu. Firma rozwija technologię Cognitive Networked HF (CNHF). Pozwala ona na przesyłanie dowolnych danych cyfrowych na odległość tysięcy kilometrów. Technologia wykorzystuje tradycyjne fale radiowe o wysokiej częstotliwości (HF) oraz Cognitive Radio (CR) i radio programowalne. To ostatnie okazało się kluczem do sukcesu, gdyż pozwala zastąpić tradycyjne podzespoły elektroniczne odpowiednim oprogramowaniem, dzięki czemu całość pracuje w najbardziej wymagającym środowisku. Z kolei CR potrafi samodzielnie wykrywać dostępne spektrum bezprzewodowe i automatycznie dostosować parametry transmisji tak, by jak najlepiej z niego skorzystać. Głównym problemem CR, który udało nam się rozwiązać, było zarządzanie jakością spektrum. Warunki ciągle się zmieniają w zależności od pola magnetycznego Ziemi, Słońca, partnerów transmisji itp. Nasz system potrafi się adaptować tak, by optymalnie je wykorzystać - dodaje Linden.

Głównym elementem CNHF jest radiostacja, jednak użytkownicy wykorzystują swoje laptopy i inne urządzenia. Radiostacja ma tylko włącznik i może być połączona z ruterem lub bezpośrednio z laptopem. Maksymalne tempo transmisji danych wynosi 153 kbps. To wystarczy do przekazania najważniejszych informacji.

Nasz system jest kompatybilny z IPv4 oraz IPv6. W praktyce oznacza to, że nasze radio działa jak terminal. Identycznie jak terminal satelitarny. Możemy przesyłać każde dane IP. W kolejnym kroku chcemy udostępnić VoIP oraz możliwość przeglądania stron WWW, dodaje Linden.

Jeśli chcielibyśmy porównać CNHF z komunikacją satelitarną, która jest jedynym podobnym systemem komunikacyjnym, to trzeba powiedzieć, że główna różnica polega na tym, iż w CNHF za każdym razem tworzymy dedykowany kanał łączności.  Jego pojemność nie jest dzielona z innymi użytkownikami. W komunikacji satelitarnej kanały są dzielone, zatem jakość połączenia zależy od możliwości konkretnego satelity.

KNL Networks CNHF radio łączność satelitarna