Kalifornia chce dopuścić na drogi autonomiczne samochody

| Ciekawostki
Google

Stan Kalifornia może stać się drugim, po Nevadzie, miejscem na świecie, w którym na drogi wyjadą komercyjne autonomiczne samochody. Przed dwoma dniami izba niższa, a wczoraj izba wyższa stanowego parlamentu przyjęły ustawę, która nakłada na kalifornijski Departament Pojazdów Mechanicznych (DMV) obowiązek określenia do stycznia 2015 roku warunków technicznych, jakie powinny spełniać samochody bez kierowców. Teraz ustawa oczekuje na podpisanie przez gubernatora Browna.

Po określeniu standardów technicznych spełniające je pojazdy będą mogły poruszać się po drogach Kalifornii.

Zdaniem zwolenników nowych przepisów, samochody kierowane przez komputery, a nie ludzi, będą znacznie bezpieczniejsze, gdyż za zdecydowaną większość wypadków drogowych odpowiedzialni są ludzie.

Google

Niektórzy jednak obawiają się sytuacji, w której system sterujący samochodem zawiedzie i dojdzie do wypadku. Podobny scenariusz martwi producentów samochodów. Wypadki spowodowane awariami samochodów kończą się bowiem pozwami i koniecznością zapłacenia odszkodowania. Obawy te nie powstrzymują jednak koncernów przed intensywnymi pracami nad autonomicznym samochodem.

Tego typu pojazdem zainteresowane jest też Google. Autonomiczny pojazd tej firmy w ramach testów już jeździł na podstawie specjalnego zezwolenia po stanowych drogach. Przejechał w tym czasie 480 000 kilometrów i pokonał m.in. Lombard Street, uznawaną z jedną z najbardziej stromych i krętych dróg w USA. 

Kalifornia autonomiczny samochód