Kanadyjczycy przesłali dane między mikrofalami a światłem
Fizycy z University of Alberta opracowali technologię, która pozwala na przekazanie danych pomiędzy mikrofalami a światłem. Może ona znaleźć zastosowanie w komputerach kwantowych i bezpiecznych systemach komunikacyjnych.
Wiele komputerów kwantowych korzysta z mikrofal, a wiele systemów komunikacji kwantowej, zarówno światłowodowej jak i satelitarnej, wykorzystuje światło, mówi Lindsay LeBlanc. Mamy nadzieję, że nasza platforma pozwoli w przyszłości na przekładanie sygnałów pomiędzy tymi systemami.
Nowa technologia działa dzięki silnej interakcji pomiędzy mikrofalami a gazem atomowym. Mikrofale są modulowanie za pomocą sygnału akustycznego, który koduje w nich informacje. Modulacja przechodzi przez gaz, który jest próbkowany za pomocą światła i w ten sposób informacje z mikrofali, za pośrednictwem gazu, przechodzą do światła.
Różnica długości fali pomiędzy mikrofalami a światłem wynosi aż 50 000. Przesłanie sygnału pomiędzy nimi nie jest łatwe, ale udowodniliśmy, że to możliwe, dodaje LeBlanc.
Ze szczegółami badań można zapoznać się w artykule Atomic microwave-to-optical signal transduction via magnetic-field coupling in a resonant microwave cavity opublikowanym na łamach Applied Physics Letters.
Komentarze (5)
nurek, 24 lipca 2020, 09:03
jak to jest "próbkowany" ten gaz? Jak by dać całą tę notkę psu do zeżarcia, to by zdechł w boleściach
lester, 24 lipca 2020, 11:40
Nawet bezwymiarowe liczby podobieństwa wymagają nazwania, by wiedzieć z którym kryterium podobieństwa mamy do czynienia.
Jajcenty, 24 lipca 2020, 12:31
Mniej więcej się zgadza: powiedziano że chodzi o długość fali.. 1e-1 / 5e4 daje ~2e-6 [m] Co prawda mówi się o różnicy długość a używa ilorazu, ale mniej więcej gra. Jak jest kwestia z długością to zawsze używam tego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_elektromagnetyczne#/media/Plik:EM_Spectrum_Properties_pl.svg
lester, 24 lipca 2020, 16:06
No i właśnie w tym sęk (no i ech, "Kabaret Dudek - sęk" mi się przypomniał).
Chodziło mi oczywiście o podanie jak rozumieć różnicę, czy bezwzględnie w jednostkach długości, czy raczej krotności - wystarczyłby zwykły "x" za liczbą lub "razy". Ja się domyślam o którą wartość chodzi, ale jednak dobrze gdyby było to jasne od początku. KW jest obecna na Squid'zie i być może w innych agregatorach.
Astro, 25 lipca 2020, 13:16
Różnica to różnica, czyli jeśli długości to w metrach, milimetrach itd. Stosunek tych samych wielkości jest niemianowany. Myślę, że warto na KW podkreślić zupełnie odmienne znaczenie dwóch operacji matematycznych jakimi są różnica i stosunek. Ostatnio bodaj wyłapałem coś takiego tutaj:
Zatem różnica to 5 metrów, 2 milimetry, trzy rzuty kamieniem, 5 woltów itd., a stosunek długości, mocy, napięć itd. to 2, 7, 1/100, 5000... Przy okazji stosunek 9:1 dużo prościej zapisać jako 9 (wystarczająco poprawnie i ściśle po polsku powinno to brzmieć: "stosunek mas obiektów wynosi aż 9").