W kijowskim metrze rozpoczął się przegląd kina ukraińskiego

| Ciekawostki
Gimiush Sergii, Департамент культури КМДА

W czwartek (10 marca) w kijowskim metrze wystartował przegląd kina ukraińskiego. Zorganizowały go stołeczny Wydział Kultury oraz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki. Ma zapewnić moralne wsparcie ludziom, którzy szukają tu schronienia.

Mówi się zarówno o klasyce (produkcjach studia filmowego VUFKU - Всеукраїнське фото кіноуправління), jak i pozycjach, które jeszcze niedawno można było zobaczyć w kinie, np. komediach „Zirky za obminom” (Zamiana gwiazd) czy „Naikrashchi vykhidni” (Najlepszy weekend). Repertuar powinien przypaść do gustu widzom w różnym wieku i o różnych upodobaniach filmowych. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali animowane bajki.

Gimiush Sergii, Департамент культури КМДА Gimiush Sergii, Департамент культури КМДА

[...] Kijów żyje doniesieniami o zagrożeniu z powietrza. Zamiast opery słuchamy odgłosów obrony powietrznej. [...] Jako pracownicy Wydziału Kultury powinniśmy nie tylko zachowywać wartości kulturowe, ale i wzmacniać ducha ludzi, którzy spędzają noc w metrze - powiedziała dyrektorka Wydziału Jana Barinowa.

Oprócz Centrum im. Ołeksandra Dowżenki filmy zapewniły firmy dystrybucyjne Arthouse Traffic i Film.ua. Organizatorzy zapraszają do współpracy także inne podmioty.

Pokazy mają się odbywać na 14 stacjach. Zarządzający każdą stacją niezależnie decydują o godzinie pokazu i o tym, jaki film będzie wyświetlany.

Kijów metro przegląd kina ukraińskiego Wydział Kultury Centrum im. Ołeksandra Dowżenki