Mówiący robot leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

| Ciekawostki
Toyota Motor Corporation

Japończycy wystrzelili na orbitę pierwszego mówiącego robota Kirobo. Maszyna dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną 9 sierpnia. Humanoid wyruszył w podróż z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. Zapakowany w pudełko trafił na pokład bezzałogowego transportowego statku kosmicznego HTV, który przewozi m.in. wodę, pożywienie i ubrania dla 6 stałych członków załogi ISS.

Toyota Motor Corporation

Japońska Agencja Eksploracji Kosmosu (JAXA) transmitowała operację w Internecie. Imię Kirobo pochodzi od 2 japońskich słów: nadzieja i robot. Maszyna waży ok. 1 kg i mierzy 34 cm. Jej twórcy inspirowali się wyglądem bohatera mangi Astro Boya.

Humanoid ma stanowić wsparcie dla Kōichiego Wakaty, który podczas 39. misji będzie pierwszym japońskim komandorem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kiroba będzie z nim rozmawiać w ojczystym języku. Dodatkowo przechowa zapis wszystkich konwersacji. Do jego zadań będzie ponadto należeć przekazywanie człowiekowi wiadomości z centrum kontroli lotów. Pierwsze spotkanie, do którego dojdzie na przełomie listopada i grudnia, powinno przebiec gładko, bo android dysponuje modułem rozpoznawania twarzy Wakaty. "Panowie" nie mogli polecieć razem, bo w kapsule Sojuza nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Projektant robota Tomotaka Takahashi podkreśla, że najtrudniejszym etapem prac było dostosowanie maszyny do warunków kosmicznych. Kirobo przeszedł jednak pomyślnie 9-miesięczne testy. By łatwiej było rozwiązywać problemy (z) Kirobo, na Ziemi pozostał jego bliźniak Mirata.

Kirobo Project to wspólne przedsięwzięcie Toyota Motor Corporation (TMC), Centrum Badawczego Zaawansowanej Nauki i Technologii Uniwersytetu Tokijskiego (RCAST) oraz Robo Garage. RCAST i Robot Garage odpowiadały za rozwój sprzętu i ruchów mechanicznych, a Toyota użyczyła najnowszego oprogramowania do rozpoznawania głosu. Za stronę PR-ową odpowiadała agencja Densu

Pierwszą kosmiczną przemowę Kirobo zaplanowano na sierpień-wrzesień, zaś pierwsza rozmowa robota i Wakaty powinna się odbyć w grudniu. Jako pierwszy na Ziemię powróci komandor (nastąpi to pod koniec 1. połowy przyszłego roku). Kirobo pomieszka na orbicie do grudnia 2014 r.

 

Kirobo robot android Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Kōichi Wakata