Ślad dłoni piktyjskiego kowala

| Humanistyka
Swandro Orkney Coastal Archaeology Trust

Na kamiennym kowadle ze stanowiska Knowe of Sandro na wyspie Rousay na Orkadach odkryto świetnie zachowany ślad dłoni piktyjskiego kowala. Znalezisko ma co najmniej 1000 lat.

Swandro Orkney Coastal Archaeology Trust

Archeolodzy ścigają się z czasem, by zdążyć zbadać Knowe of Sandro, nim w wyniku erozji pochłonie je morze.

Początkowo specjaliści myśleli, że patrzą na odciski własnych dłoni, które powstały podczas wyciągania kowadła. Dokładniejsza analiza pokazała jednak, że to sczerniałe ślady rąk i kolan samego kowala.

Wg archeologów, gdzieś między VI a IX w. kowal kuł w swoim podziemnym warsztacie mosiądz, miedź i inne metale.

Wydobyliśmy 2 kamienie wykorzystywane jako kowadła. Po oczyszczeniu na jednym z nich zauważyliśmy coś, co wyglądało na odcisk dłoni. Wcześniej się z czymś takim nie spotkałam - podkreśla kierowniczka wykopalisk dr Julie Bond. Wiedząc, że to piktyjski budynek, mogę zaryzykować stwierdzenie, że odciski mają 1000-1500 lat.

Do kuźni wchodziło się po schodach, za którymi znajdował się kręty korytarz. Taki plan budowli gwarantował, że do pomieszczenia wpadała minimalna ilość światła, dzięki czemu kowal mógł oceniać temperaturę metalu na podstawie koloru. W centrum pomieszczenia zachowały się palenisko i 2 wspomniane kowadła.

Specjaliści ze Swandro Orkney Coastal Archaeology Trust wyjaśniają, że zasadniczo ślady są tłustą sadzą wtartą w kamień, a odciski kolan powstały, gdy pracując, kowal klęczał bardzo blisko kamienia.

Zachwycony znaleziskiem zespół postanowił opracować materiały dla mediów, tak by o kowadle ze śladami i prowadzonych tu wykopaliskach dowiedziało się jak najwięcej osób z całego świata (Swandro Orkney Coastal Archaeology Trust bada stanowisko już od 8 lat, ale takie "smaczki" należą, oczywiście, do rzadkości).

Knowe of Sandro Orkady Rousay kowadło kuźnia ślady rąk Julie Bond Swandro Orkney Coastal Archaeology Trust