Chorwacja: przy miasteczku Soline na wyspie Korčula odkryto neolityczną osadę sprzed 6 tys. lat

| Humanistyka
Odjel za arheologiju, Sveučilište u Zadru

Przy miasteczku Soline na wyspie Korčula odkryto neolityczną osadę sprzed 6 tys. lat - znajduje się ona w odległości ok. 70 m od brzegu, na głębokości 4,5 m. Prof. Mate Parica z Uniwersytetu w Zadarze przeglądał zdjęcia satelitarne linii brzegowej Chorwacji. W pewnym momencie wypatrzył coś niezwykłego. Myślałem: to może być coś naturalnego, ale niekoniecznie. Na dnie widać było bowiem duży, płytki obszar, który wydawał się "wystawać" ze wschodniego brzegu Korčuli.

Odjel za arheologiju, Sveučilište u Zadru Odjel za arheologiju, Sveučilište u Zadru

Gdy archeolodzy zanurkowali, znaleźli neolityczną osadę z ok. 4500 r. p.n.e. Wybudowano ją na sztucznie utworzonym małym skrawku lądu, połączonym z wyspą za pośrednictwem wąskiego spłachetka.

Osadę w kształcie siedmiokąta otaczał kamienny mur. Stworzono ją w zaplanowany sposób, nie działano spontanicznie - wyjaśnia Parica. Podczas badań odkryliśmy [malowaną] ceramikę i noże krzemienne [oraz kościane narzędzia czy resztki pokarmu, być może migdałów] - opowiada Parica. Ceramikę (kultury Hvar-Lisičići) ozdobiono m.in. za pomocą nacięć.

Marta Kalebota, która jest kuratorką w muzeum miejskim Korčuli (Gradski Muzej Korčula), podkreśla, że umiejscowienie osady jest bardzo nietypowe.

Mamy szczęście, że w odróżnieniu od większości okolic śródziemnomorskich, w rejonie tym nie występują wysokie fale, bo wybrzeże osłaniają liczne wyspy. To oczywiście pomogło uchronić stanowisko przed naturalnym zniszczeniem - tłumaczy Parica.

W skład zespołu badawczego wchodzili: Eduard Visković (Kantaros d.o.o.), Mate Parica, Marta Kalebota, Dalibor Čosović (centrum nurkowe LumbardaBlue), studentka archeologii Vinka Milišić i Domagoj Perkić (Muzeum Archeologiczne w Dubrowniku). Jeśli uda się zdobyć fundusze, wykopaliska mają być kontynuowane w przyszłym roku.

 

Korčula Soline Chorwacja osada neolityczna Mate Parica Marta Kalebota