Figurki z początków Królestwa Judy

| Humanistyka
Izraelska Służba Starożytności

Pracując na terenie osiedla Motza w zachodniej części Jerozolimy, archeolodzy z Izraelskiej Służby Starożytności odkopali świątynię i rytualne figurki ludzkich głów oraz koni z początków Królestwa Judy (sprzed ok. 2750 lat).

Do odkrycia doszło, gdy naukowcy badali obszar, na którym ma powstać odcinek autostrady nr 1. Dyrektorzy wykopalisk Anna Eirikh, dr Hamoudi Khalaily i Shua Kisilevitz podkreślają, że to niezwykłe odkrycie, ponieważ w Judei prawie nie znajdowano rytualnych budynków z okresu Pierwszej Świątyni. Poza tym obiekt znajduje się w pobliżu stolicy, która w owym czasie odgrywała rolę głównego centrum sakralnego Królestwa. O ile figurki nie należą wcale do rzadkości - były zapewne wykorzystywane w domowych rytuałach - o tyle platformy czy świątynie już tak. Motza to rzadki dowód archeologiczny, że przed reformą religijną przeprowadzoną za czasów Ezechiasza oraz Izajasza, która z czasem doprowadziła do delegalizacji wszystkie stanowiska rytualne poza Świątynią Jerozolimską, w Królestwie, a co ważniejsze w okolicach stolicy, istniały świątynie i inne tego typu przybytki.

Izraelska Służba Starożytności

Obecne wykopaliska ujawniły część dużej budowli z epoki żelaza IIa. Jej ściany są masywne. Na wschodzie znajduje się szerokie wejście, co wpasowuje się w tradycję konstruowania świątyń starożytnego Bliskiego Wschodu. [Dzięki takiemu zabiegowi] promienie porannego słońca mogły oświetlać umieszczony wewnątrz obiekt, symbolizując obecność bóstwa. Na dziedzińcu odsłonięto kwadratową konstrukcję, najprawdopodobniej ołtarz. W jego pobliżu znajdował się schowek z naczyniami sakralnymi. Naukowcy dokopali się do fragmentów kielichów oraz dekorowanych piedestałów. Poza tym zebrali kolekcję glinianych rzeźb: główek z płaskim nakryciem głowy i kręconymi włosami, a także postaci zwierząt, głównie zaprzęgowych.

Królestwo Judy Pierwsza Świątynia Motza miejsce kultu