Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

| Ciekawostki
Poczta Polska

W setną rocznicę urodzin poety do obiegu trafił znaczek upamiętniający życie i twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku podobiznę Baczyńskiego na tle ściany z cegieł. Poza tym Poczta Polska wydała w limitowanej wersji kopertę Pierwszego Dnia Obiegu (ang. FDC, od first day cover). Widnieje na niej fragment rękopisu "Wesela poety".

Poczta Polska

Znaczek ma wymiary 25,50x31,25 mm. Wydrukowano go techniką rotograwiury na papierze fluorescencyjnym, w nakładzie 5.000.000 sztuk. Arkusz sprzedażny: 100 znaczków.

Nasza najnowsza emisja filatelistyczna przypomina postać legendarną – poetę uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców pokolenia wojennego, który miał i ma ogromny wpływ na twórców następnych pokoleń. Krzysztof Kamil Baczyński – żołnierz Armii Krajowej, członek Szarych Szeregów, gorący patriota i oddany syn polskiej ziemi – dał przykład, że walczyć za ojczyznę można nie tylko z bronią w ręku, ale także mocą słowa - podkreślił wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Baczyński zginął w 4. dniu powstania warszawskiego jako żołnierz batalionu Parasol Armii Krajowej. Żył 23 lata. Jego twórczość, ale też i postawa życiowa również dziś odciska ślad na polskiej kulturze zarówno w jej wymiarze symbolicznym, narodowym, jak i popularnym. Poezję Baczyńskiego wykorzystują popularni muzycy: Janusz Radek, Michał Bajor, Ewa Demarczyk, Lao Che, Czesław Mozil, Mela Koteluk czy Budka Suflera.

Baczyński był poetą czasu wojny. Jego poezja najpełniej wyraża cechy Pokolenia Kolumbów. Napisał ponad 500 wierszy, tworzył też poematy i opowiadania. Zachowało się sporo grafik i rysunków poety, np. ilustracje do wierszy, projekty okładek tomików czy rysunki o tematyce orientalnej.

Krzysztof Kamil Baczyński znaczek Poczta Polska