Państwo na sprzedaż

| Ciekawostki

Najmniejsze na świecie "państwo”, posiadające własną flagę, herb, walutę, znaczki pocztowe i paszporty, zostało wystawione na sprzedaż. Księstwo Sealandii leży na dawnej betonowej platformie przeciwlotniczej. Jej wymiary to 40x14 metrów. Powierzchnia „kraju” wynosi więc 560 metrów kwadratowych. Obecnym władcą jest książę Michał Sealandzki (Michael of Sealand).

Historia kraju liczy sobie zaledwie kilkadziesiąt lat.

W czasie II wojny światowej Wielka Brytania wybudowała na Morzu Północnym system betonowych platform, na których ustawiono baterie przeciwlotnicze, by chronić wyspy przed Luftwaffe.

Po wojnie zniszczono wszystkie platformy z wyjątkiem jednej, Roughs Towers. W 1967 roku emerytowany major Paddy Roy Bates zajął ją, powołując się na prawo międzynarodowe i przepisy o porzuconej własności oraz ziemi niczyjej (platforma leży na wodach międzynarodowych). Zamieszkał tam z rodziną i ogłosił terytorium Księstwem Sealandii.

Dotychczas księstwo nie zostało oficjalnie uznane przez żadne państwo. Jednak gdy po ostrzelaniu z terenu Księstwa brytyjskich łodzi patrolowych sąd w Wielkiej Brytanii orzekł, że nie może zająć się tą sprawą, gdyż nie podlega ona jego jurysdykcji, książę Roy uznał to za deklarację niepodległości jego kraju. Niepodległość zagrożona została w 1978 roku, gdy grupa niemieckich i holenderskich biznesmenów próbowała zająć Sealandię siłą.

Książę Roy ma obecnie 85 lat i mieszka w Hiszpanii. Jego syn, Michael, poinformował właśnie, że skontaktowali się z nim przedstawiciele agencji nieruchomości, której klienci są zainteresowani nabyciem Sealandii.

Na każdym z betonowych filarów znajduje się osiem pomieszczeń. Mogą być wykorzystane do prowadzenia internetowego kasyna bądź banku. Instytucja taka miałaby olbrzymią swobodę działania, gdyż nie podlegałaby kontroli ze strony żadnego z uznanych państw.
Książę Michael, opisując nieruchomość, stwierdził: Sąsiedztwo jest bardzo spokojne. Z dobrym widokiem na morze.

Księstwo Sealandii Sealand Roughs Towers najmniejsze państwo