Jaśniejszy LED od Osram

| Technologia
Schristia, CC-BY

Oświetlenie diodowe pomału zdobywa coraz większy rynek, głównie dzięki energooszczędności. Osiąganą jasnością wciąż jednak pozostaje w tyle za bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami. Nowa technologia firmy Osram dostarczy na rynek LEDy jaśniejsze o 50 procent.

Inżynierowie Osram Opto Semiconductors opracowali chip LED o nazwie UX:3, który lepiej sprawdzi się w roli lampy flash w aparatach fotograficznych telefonów komórkowych, czy przenośnych projektorach filmowych. Wadą dotychczasowych rozwiązań, poza niską jasnością, było nierównomierne rozłożenie światła. W przypadku robienia zdjęć z taką lampą błyskową objawiało się to jaśniejszym kręgiem światła, ciemniejącym po bokach. Ta cecha świecących diod stanowi zarazem poważną wadę, kiedy chce się je wykorzystać w projektorach. UX:3 poprawia oba te parametry za jednym zamachem.

UX:3 składa się z metalicznej kratki oraz dwóch warstw półprzewodników. Siatka przewodzi prąd do górnej warstwy, skąd elektrony poruszają się do warstwy dolnej, wzbudzając światło. W konwencjonalnych diodach metaliczna siatka umieszczana jest ponad obiema warstwami, zatrzymując znaczną część światła. Nowa koncepcja inżynierów Osram to przeniesienie siatki na sam dół diodowej „kanapki", co skutkuje większą efektywnością. Przy jasności 150 luksów nowy rodzaj LED jest o 50 luksów lepszy od najlepszych dotychczasowych technologii. Dzięki bardziej równomiernemu rozpraszaniu światła, lampa flash wykonana w tej technologii może równomiernie oświetlić obszar o przekątnej nawet do 90 centymetrów, oferując zdjęcia lepszej jakości. Podobne zwiększenie jakości uzyska się w przypadku projektorów.

LED Osram UX:3 diodowe projektory diodowe lampy błyskowe