Miasta wybierają LED-y

| Ciekawostki

Coraz więcej amerykańskich miast zastępuje tradycyjne oświetlenie uliczne diodami LED. Plany ich zainstalowania ogłosiło właśnie miasto Ann Arbour koło Detroit.

Urzędnicy oceniają, że po zainstalowaniu LED-ów wydatki na oświetlenie ulic zmniejszą się o 100 000 dolarów rocznie, a cała inwestycja zwróci się w ciągu czterech lat. Burmistrz John Hieftje zauważył, że diody pracują przez 10 lat, gdy tymczasem obecnie stosowane żarówki trzeba wymieniać do dwa lata. Ponadto miasto zyska też czystsze powietrze. Dzięki przejściu na LED emisja dwutlenku węgla zmniejszy się tak, jakby z ulic zniknęło 400 samochodów.

Wdrożenie projektu potrwa dwa lata, a jego koszt oszacowano na 630 000 USD. Rozbieżność z podanymi wcześniej 100 tysiącami dolarów i zwrotem inwestycji w 4 lata wynika stąd, że w ciągu tych 4 lat konieczna byłaby 2-krotna wymiana tradycyjnych żarówek.

Specjaliści mówią, że 22% energii zużywanej w USA jest przeznaczanej właśnie na oświetlenie. Departament Energii szacuje, że gdyby diody LED szeroko się rozpowszechniły, to wartość ta spadłaby o połowę.

Zastosowanie diod planuje też kanadyjskie Toronto. W przypadku tak wielkiego miasta oszczędności są jeszcze bardziej oczywiste. Miasto zaoszczędzi rocznie 6 milionów dolarów na kosztach energii elektrycznej, a emisja dwutlenku węgla spadnie o 18 000 ton.

LED dioda oświetlenie