Udana operacja dziewczynki z 8 kończynami

| Medycyna
Danie..licencja: Creative Commons

W Indiach przeprowadzono zakończoną sukcesem operację 2-letniej dziewczynki, która urodziła się z 4 rękoma i 4 nogami. Lakshmi Tatma była połączona miednicą z bezgłowym bliźniakiem syjamskim.

Chirurdzy z Bangalore przez 27 godzin oddzielali od siebie nerkę i kręgosłup dwojga dzieci. Dzięki zabiegowi dziewczynka powinna dożyć do pełnoletności.

Konferencję zorganizowaną po zabiegu transmitowały na żywo wszystkie stacje telewizyjne w Indiach. Chirurg szefujący 30-osobowemu zespołowi lekarzy poinformował, że Lakshmi jest stabilna i czuje się dobrze. Nadal jednak oddycha za nią respirator.

Dr Patil dodał także, że operacja przebiegała bez przeszkód. Rodzice dziewczynki są ubogimi robotnikami ze stanu Bihar. Będą mogli zobaczyć swoją córkę dziś po południu. Ze względu na tak dużą liczbę kończyn niektórzy mieszkańcy rodzinnej miejscowości dziewczynki uznawali ją za reinkarnację hinduskiego bóstwa dobrobytu Lakshimi (stąd pomysł na imię). Bogini jest żoną Wisznu, dawczynią bogactwa.

Wskaźnik przeżywalności bliźniąt syjamskich waha się w granicach od 5 do 25%. Zapiski z literatury fachowej z okresu 500 lat opisują ok. 600 par zrośniętych dzieci, którym udało się przeżyć. Ponad 70% stanowiły bliźnięta płci żeńskiej.

Lakshmi Tatma bliźnięta syjamskie Bangalore