Serwery IBM-a własnością Lenovo

| Technologia
camknows, CC

Lenovo i IBM poinformowały, że rozpoczęły proces dopinania transakcji, w ramach której należący do IBM-a wydział produkcji serwerów x86 stanie się własnością Lenovo. Od 1 października Lenovo będzie już formalnym właścicielem wydziału serwerów.
Ostateczna wartość transakcji wyniosła 1,8 miliarda dolarów, czyli o 0,5 miliarda mniej niż ogłoszono w styczniu. W międzyczasie bowiem doszło do zmian wartości przejmowanego majątku.

Lenovo przejmuje produkcję urządzeń z rodzin System x, BladeCenter, Flex System, NeXtScale, iDataPlex oraz powiązanych z tymi systemami przełączników, urządzeń sieciowych oraz oprogramowania. W rękach IBM-a pozostają System z, Power Systems, Storage Systems, serwery Flex na chipach power oraz urządzenia PureApplication i PureData.

O chińskiej firmie Lenovo (d. Legend) świat usłyszał w 2005 roku, kiedy to odkupiła ona od IBM-a wydział produkcji pecetów i notebooków. Od tamtej pory koncern umacnia swoją pozycję na rynku. Jest strategicznym partnerem IBM-a, zdobywa coraz większe udziały na rynku smartfonów, a jeśli uda się jej odkupić od Google'a Motorolę Mobility to stanie się trzecim na świecie producentem tych urządzeń. Jest jednym z największych producentów pecetów i tabletów. Od 1 października będzie trzecim największym producentem x86.

Lenovo IBM serwer x86