Tańszy LiDAR nadzieją dla autonomicznych samochodów

| Technologia
Waymo

Waymo, firma, która w ramach konglomeratu Alphabet zajmuje się rozwojem autonomicznych samochodów, obniżyła koszty czujników LiDAR o 90%. To bardzo dobra informacja dla rynku autonomicznych samochodów.

Gdy w 2009 roku Google zajęło się autonomicznymi pojazdami ceny zestawu LiDAR sięgały 75 000 USD. LiDAR to bazujący na laserze radar, który w pojazdach jest odpowiedzialny za badanie otoczenia samochodu. Zdaniem wielu specjalistów tego typu urządzenie jest niezbędne do stworzenia w pełni autonomicznego samochodu. Teraz dyrektor wykonawczy Waymo, John Krafcik poinformował, że zestaw trzech czujników LiDAR (dla bliskiego, średniego i dalekiego zasięgu) oraz ośmiu kamer i radaru o kącie widzenia 360 stopni został obniżony aż o 90%.

Tak znacząca obniżka cen to dobra wiadomość, jednak konieczne jest dalsze cięcie kosztów. Kilka tysięcy dolarów za jeden tylko element wchodzący w skład samochodu to wciąż zbyt duża kwota. Tym bardziej, że nie wszyscy uważają, iż LiDAR jest konieczny. Tesla próbuje zbudować autonomiczny samochód bez tej technologii.

LiDAR Waymo autonomiczny samochód