Niezwykłe znalezisko w niezwykłym zamku

| Humanistyka

Podczas budowy centrum turystycznego na zamku w Lincoln trafiono na pozostałości saskiego kościoła i dziewięć szkieletów. Wyjątkowe miejsce odkryło swoją kolejną tajemnicę i stało się jeszczwe bardziej wyjątkowe.

Gdy Normanowie najechali w XI wieku Wyspy Brytyjskie Lincoln było już jedną z najważniejszych osad, zamieszkaną przez około 8000 osób. Miejscowość znajdowała się w ważnym punkcie strategicznym, co docenili już Rzymianie. Dlatego też Wilhelm Zdobywca nakazał wybudowanie zamku na miejscu ruin rzymskiego fortu. Prace nad pierwszą fortyfikacją, prawdopodobnie drewnianą, ukończono w 1068 roku. Z czasem zamek rozbudowywano, drewno zastępowano kamieniem. Zamek jest jednym z dwóch zamków na terenie Wielkiej Brytanii, który ma nie jedną a dwie rezydencje rycerskie typu motte.

Zamek w Lincoln brał udział w dwóch ważnych wydarzeniach w dziejach Anglii. Drugiego lutego 1141 roku rozegrała się pod nim Pierwsza Bitwa o Lincoln, w wyniku której król-uzurpator Stefan z Blois, wnuk Wilhelma Zdobywcy, został pokonany oraz uwięziony przez cesarzową Matyldę i na krótko stracił tron.

Z kolei 20 maja 1217 Lincoln Castle został oblężony przez siły króla Henryka III, który walczył z wojskami przyszłego króla Francji Ludwika VIII. Oblężenie i klęska wojsk francuskich stały się punktem zwrotnym Pierwszej wojny baronów (1215-1217) gdy król Henryk walczył ze zbuntowanymi baronami i wspierającymi ich Francuzami. Przyczyną buntu była początkowa odmowa podpisania Magna Carta przez ojca Henryka, króla Jana. Szyko jednak wojna przerodziła się w wojnę dynastyczną.

Teraz na zamku w Lincoln znajduje się jeden z czterech oryginałów Magna Carta. Obecnie trwają tam prace, których celem jest stworzenie centrum turystycznego oraz specjalnego bezpiecznego pomieszczenia, w którym Magna Carta zostanie udostępniona zwiedzającym. Właśnie w czasie tych prac natrafiono na niezwykłe znalezisko.

Archeolodzy uwazają, że sam kościół i szkielety pochodzą z czasów sprzed normańskiej inwazji. Jeden ze szkieletów został pochowany w niszy wykutej w wapiennej ścianie. Mary Powell z Lincoln Castle uważa, że w ten sposób pochowano kogoś niezwykle ważnego - biskupa lub saskiego króla. Specjaliści są niezwykle podekscytowani odkryciem. Nie mieli pojęcia,że natrafią na tak wyjątkowe znalezisko. Dokumenty pisane przekazują tylko część historii Lincoln Castle.

Lincoln Castle Wilhelm Zdobywca Magna Carta król biskup