MIT humanistyką i sztuką silny

| Humanistyka
MIT

Massachusetts Institute of Technology to, jak sama nazwa wskazuje, uczelnia techniczna. I to nie byle jaka. We wszelkich rankingach jest najwyżej notowaną uczelnią techniczną na świecie, a często uznawana jest za najlepszą uczelnię w ogóle. Jednak MIT jest mocny nie tylko naukami technicznymi. W najnowszym zestawieniu Times Higher Education World University Rankings MIT znalazł się na 3. miejscu na świecie w dziedzinie... sztuki i nauk humanistycznych. Dwie pierwsze uczelnie to, odpowiednio, Uniwersytet Stanforda i Uniwersytet Harvarda. Różnica punktów przyznanych tym trzem uczelniom za poziom wydziałów artystycznych i humanistycznych nie jest większa niż 2%.

"Dla MIT-u nauki humanistyczne i sztuka stanowią jądro rozwoju studentów jako ludzi rozumiejących potęgę nauki i technologii oraz ich wpływ na społeczeństwo. Tak wykształceni studenci są przygotowani by być myślącymi liderami konstruktywnych zmian w przyszłości" - powiedział rektor MIT-u, L. Rafael Reif.

W najnowszym zestawieniu wspomnianego rankingu Stany Zjednoczone wciąż dominują w sztuce i naukach humanistycznych, jednak ich udział wyraźnie spada. Jeszcze w ubiegłym roku w kategorii sztuki i nauk humanistycznych wśród 100 najlepszych uczelni świata znajdowało się 35 instytucji z USA. W roku bieżącym ich liczba spadła do 32. Niewykluczone, że przyczyną tego spadku jest zmniejszenie funduszy federalnych na te dziedziny nauki, uważa dziekan wydziału Nauk Humanistycznych, Sztuki i Nauk Społecznych (SHASS) MIT-u, Melissa Nobles. Zauważa ona jednocześnie, że MIT nie zmniejszył swojego zainteresowania naukami innymi niż ścisłe. Problemy, z jakimi boryka się świat, nie są jedynie problemami technologicznymi i z dziedziny nauk ścisłych. Są również problemami moralnymi, społecznymi, obejmującymi nauki humanistyczne.

MIT Massachusetts Institute of Technology sztuka nauki humanistyczne