Zmarł twórca najpopularniejszej broni świata

| Ciekawostki

Dzisiaj w wieku 94 lat zmarł Michaił Kałasznikow, twórca najpopularniejszej broni strzeleckiej świata - AK 47. Broń ta jest tak popularna, że równać się z nią mogą jedynie amerykańskie karabinki z serii M. Reszta konkurencji pozostaje daleko w tyle.

Kałasznikow zyskał uznanie jako konstruktor broni doskonałej, jednak jego wynalazek budzi ogromne kontrowersje. AK-47 i jego późniejsze wersje były szeroko wykorzystywane w najkrwawszych światowych konfliktach. Sam wynalazca miał mieszane uczucia, dotyczące swojego osiągnięcia. Przed dziesięcioma laty mówił, że wolałby wynaleźć maszynę, którą ludzie mogliby wykorzystywać i która pomogłaby rolnikom w pracy.

Kałasznikow urodził się w rodzinie rolniczej, był mechanikiem-samoukiem. Z powodu niskiego wzrostu w czasie wojny został mechanikiem, a później dowódcą czołgu. W październiku 1941 roku został ranny i podczas pobytu w szpitalu słyszał, jak żołnierze narzekają na broń strzelecką. Kałaszników zaczął projektować broń. Mimo, że jego pierwszy projekt nie zyskał uznania zauważono talent mężczyzny i przydzielono go do zespołu zajmującego się projektowaniem broni.

W 1947 roku konstruktor zaprezentował swoje nowe dzieło - Automat Kałasznikowa model 1947. Już dwa lata później stał się on podstawową bronią strzelecką Armii Czerwonej i, z czasem, najpopularniejszą bronią na świecie. W całej swojej karierze Kałasznikow opracował około 150 modeli broni.

Ocenia się, że do roku 2009 na całym świecie wyprodukowano około 100 milionów AK-47.

Michaił Kałasznikow AK-47