Pojednanie

| Technologia

Jak podał Wall Street Journal, Microsoft poinformował o porozumieniu z firmą Novell dotyczącym współpracy w sektorze biznesowym i technicznym. Firma z Redmond zaoferowała wsparcie technologiczne dla systemu operacyjnego Novell Suse Linux.

Mimo że nie doszło jeszcze do podpisania umowy, już sama deklaracja ostro rywalizujących ze sobą stron jest sporym zaskoczeniem.

Podczas konferencji, która odbyła się w San Francisco, Steve Ballmer stwierdził, iż Linux odgrywa bardzo ważną rolę w wielu korporacjach, w tym również w firmie z Redmond. Widzimy ogromny potencjał w tym segmencie rynku - dodał.

Novell Suse Linux jest obecnie drugą na świecie komercyjne dostępną dystrybucją Linuksa - pierwsze miejsce zajmuje Red Hat.

Po anonsie obu firm akcje Novella wzrosły o 16 procent do kwoty 6,79 dolara za walor.

Szczegóły finansowe porozumienia nie zostały ujawnione, jednym z głównych jego punktów jest stworzenie wspólnego ośrodka badawczego, w którym obie firmy mogłyby razem rozwijać i testować swoje oprogramowanie - również pod kątem zgodności. Mówi się o rozpoczęciu prac nad zapewnieniem kompatybilności pomiędzy pakietami Microsoft Office i OpenOffice.

Microsoft zapewnił również, iż nie będzie pozywał do sądu użytkowników dystrybucji Suse podejrzewanych o naruszenie praw patentowych. Podobną deklarację złożył Novell.

Microsoft Novell SuSE Linux